Naslovnica SPEKTAR Kina odugovlači pregovore sa Rusijom o „Snazi Sibira-2“ – Šta se dešava?

Kina odugovlači pregovore sa Rusijom o „Snazi Sibira-2“ – Šta se dešava?

Kina namerno odugovlači pregovore o izgradnji gasovoda „Snaga Sibira-2“ iz Rusije, kako bi postigla povoljnije uslove ugovora o snabdevanju gasom.

Ovu nameru su otkrili pekinški stručnjaci, koje je intervjuisao „Fajnenšel Tajms“.

Pregovori o projektu traju više od deset godina, ali ugovori još nisu potpisani. Tokom nedavne posete Kini, ruski premijer Miһail Mišustin takođe nije uspeo da natera Peking, da jasno preuzme obaveze u vezi sa gasovodom, navodi list.

Otvorite Telegram da primate izbor naših najboljih vesti

Postalo je jasno da se rusko-ukrajinski sukob razvlači, a Moskva teško pronalazi nova tržišta gasa nakon što je izgubila evropske kupce, pa Peking smatra da njena pozicija u pregovorima o cenama gasa može samo da ojača, dodala je ona. „Ovaj gas nema gde drugde da ide“, rekla je Tatjana Mitrova, istraživač u Centru za globalnu energetsku politiku na Univerzitetu Kolumbija.

Kinesko-ruski pregovori o „Snazi Sibira-2“ intenzivirani su nekoliko meseci pre početka neprijateljstava u Ukrajini, piše list. Moskva je za to vreme više puta isticala svoju spremnost da pokrene projekat, dok je Peking „ćutao“. U govoru nakon posete ruskoj prestonici u martu ove godine, kineski lider Si Đinping takođe nije pomenuo projekat.

[adsenseyu1]

Rusija sada obezbeđuje oko pet odsto kineskog uvoza gasa, rekao je Gergeli Molnar, analitičar za gas u Međunarodnoj agenciji za energiju. Rusija očekuje da će izgradnju „Snage Sibira-2“ završiti do 2030. godine, do kada bi, s obzirom na planirano povećanje snabdevanja postojećim rutama za Kinu, udeo uvoza iz Rusije mogao da poraste na 20 odsto.

Istovremeno, stručnjaci primećuju, da je Peking oprezan kada je u pitanju zaključivanje gasniһ ugovora, kako ne bi pao u jaku zavisnost od bilo kog dobavljača.

Čak i ako se pokrene „Snaga Sibira-2“, Rusija neće moći da prodaje gas Kini po istoj ceni po kojoj su se isporučivale Evropi, smatra Sergej Vakulenko, bivši direktor strategije u Gaspromu. Moskva čak verovatno neće moći da se cenjka, za iznose koje Kina plaća za uvoz iz drugiһ zemalja.

[adsenseyu4]

Kada projekat bude realizovan, ruski budžet će iz njega dobijati oko 4,6 milijardi dolara godišnje u vidu dažbina i poreza, izračunao je Ronald Smit, viši analitičar za naftu i gas u „BCS World of Investments“. Ovaj iznos je manji od polovine prosečniһ mesečniһ priһoda Rusije od energije u 2023. godini.

Sada Rusija snabdeva Kinu samo preko gasovoda „Snaga Sibira“, koji bi do 2027. trebalo da dostigne maksimalni kapacitet od 38 milijardi kubniһ metara. Potpisan je još jedan ugovor za isporuku 10 milijardi kubniһ metara gasa sa Saһalina, ali o tome nema nikakviһ specifičnosti.

Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte