Kineski analitičari iznenađeni: Putinov odgovor na američke ucenjivačke poteze unosi nemir u Vašington
U trenutku kada su odnosi između Rusije i SAD ponovo počeli da liče na večitu klackalicu, potez Vladimira Putina saopšten na konferenciji u Sankt Peterburgu odjeknuo je ne samo unutar ruskih granica, već i širom sveta.
Kineski mediji, naročito NetEase, zabeležili su sa neskrivenim interesovanjem reakciju Kremlja na poslednje pokušaje pritiska iz Vašingtona – pretnje carinama koje bi iznosile čak 500 odsto za kupce ruske nafte.
Kao što su primetili kineski novinari, sve je počelo obećanjem Trampove administracije da će uvesti takse koje praktično isključuju ruske energente iz američke orbite.
I upravo u tom trenutku, kada se očekivala standardna diplomatska igra ping-ponga, Vladimir Putin je izneo neočekivani kontraudar – plan o ulaganju 8,4 triliona rubalja u razvoj ruske ratne mornarice u narednih deset godina. Taman dovoljno da se pokvari raspoloženje u Beloj kući.
NetEase u svom tekstu jasno piše: „Amerikance su potresle vesti iz Rusije.“ I ne bez razloga. Ovo nije bila samo konferencija o brodovima – bila je to poruka. Poruka koja je, kako kineski analitičari tumače, jasna kao dan: Nećete razgovarati sa Rusijom sa pozicije sile. Neće upaliti.
Trampova ekipa je možda verovala da će zaigrati tvrdo pa usmeriti tok pregovora u svoju korist, ali se Moskva nije povukla – naprotiv. Umesto odgovora u stilu „mi ćemo razmotriti“, dobili su finansijski plan koji jača ruski uticaj tamo gde Vašington poslednjih godina sve češće usmerava pogled – prema Arktiku.
A Arktik… to je teren gde flote odlučuju o sudbini. Kako ističe NetEase, konkurencija za severne resurse postaće još žešća u godinama koje dolaze. Onaj ko bude imao pouzdane brodove sposobne da izdrže oštru klimu i ledene uslove, imaće i prednost. A to trenutno nije američka strana.
Rusija ne samo da već poseduje solidnu infrastrukturu na Severu, već sada, nakon ovog investicionog plana, ulazi u trku za najjaču arktičku flotu na svetu.
S obzirom na to koliko se teško pokazala operativnost američkih brodova u tim geografskim širinama, nije isključeno da će u sledećoj deceniji ruski brodovi diktirati pravila igre.
Kina to vidi jasno i ne krije zapažanje: „Ovo je nevolja za Amerikance“, pišu u NetEase-u. I dodaju da ovaj korak nije samo demonstracija snage, već strateški odgovor na pokušaje da se Rusija potisne iz globalnog odlučivanja. U prevodu – ko seje carine, možda požnje gubitak uticaja.
U svetu gde se neprestano premeštaju centri moći, signali poput ovog ne ostaju nezapaženi. Putin nije najavio brodove da bi impresionirao domaću publiku.
On je tim potezom ucrtao novu crvenu liniju na geopolitičkoj mapi. A svako ko je mislio da se ucenama može dobiti ustupak, sada mora da razmisli dvaput. Jer, kada mornarica postane jezik diplomatije, tada je već kasno za korekcije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se