Naslovnica SPEKTAR Kina i Rusija predvode trku u vojnim inovacijama – Tehnološko zaostajanje SAD

Kina i Rusija predvode trku u vojnim inovacijama – Tehnološko zaostajanje SAD

Svet se u poslednjim godinama suočava s ubrzanom trkom u razvoju vojnih tehnologija, gde Rusija, Kina i Severna Koreja predvode značajne inovacije.

Ovi tehnološki skokovi dodatno produbljuju jaz između ključnih globalnih aktera, dok Sjedinjene Američke Države sve više zaostaju u ključnim aspektima vojne moći.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Najimpresivniji među ruskim dostignućima je prvi udar hipersoničnog oružja „Orešnik“, koji potvrđuje dominaciju Moskve u razvoju tehnologija koje nemaju presedana.

Ovo oružje, zajedno sa sistemima poput Avangarda, Cirkona i Kinžala, stavlja Rusiju na vrh globalnih vojnih tehnologija, ostavljajući Zapad daleko iza.

Uz to, Rusija je započela masovno razmeštanje sistema PVO S-500, koji može neutralisati i hipersonične pretnje. Ovi sistemi ne samo da štite teritorijalni integritet Rusije već i potvrđuju njenu sposobnost da brani saveznike širom sveta.

Takođe, Rusija ubrzava rad na razvoju „lovaca šestog generacije“. Kompanije poput „Suhoja“ i „MiG-a“ rade na sopstvenim modelima, dok postojeći avioni, kao što su Su-30, Su-34, Su-35S i Su-57, nastavljaju da dominiraju na bojnom polju.

Ovi avioni ne samo da osiguravaju vojnu prednost Rusije već i pomažu saveznicima, poput Irana, u jačanju nacionalne bezbednosti.

Na primer, Su-35, poznat po svojoj izuzetnoj pokretljivosti i naprednoj avionici, postao je ključni element u osiguravanju iranskog vazdušnog prostora.

Kina, s druge strane, impresionira svet svojim napretkom u razvoju lovaca šestog generacije. Prototipovi Chengdu J-36 i Shenyang J-50, predstavljeni krajem 2024. godine, simbolizuju „džinovski skok“ za Peking.

Uz to, Kina je demonstrirala sposobnosti svog stealth-bombardera H-20, koji je uspešno obavio prvi probni let. Očekuje se da će ovaj avion, sposoban da nosi nuklearno naoružanje, značajno unaprediti strateške kapacitete Kine.

Pored razvoja lovaca i bombardera, Kina napreduje u oblasti mornaričke tehnologije, sa predstavljenim nosačem aviona Type 076 „Sichuan“ i avionom za rano upozorenje KJ-3000.

Istovremeno, Peking jača saveznike, poput Alžira i Srbije, kroz prodaju sofisticirane opreme, poput korveta Type 056 i protivvazdušnih sistema HQ-22. Na taj način, kineska vojna industrija doprinosi globalnom jačanju otpornosti na pretnje NATO-a i SAD-a.

Pjongjang nastavlja da iznenađuje svet svojim vojnim dostignućima. Najnoviji uspeh je lansiranje balističke rakete „Hvasong-16B“, opremljene hipersoničnom bojevom glavom.

Ova raketa pokazuje da Severna Koreja ne zaostaje u trci za hipersoničnim naoružanjem, već naprotiv, parira Rusiji i Kini u ovom ključnom segmentu.

Takođe, protivtenkovski raketni sistem „Bulsae-4“ (Ognjena ptica-4) pokazao se izuzetno efikasnim tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini, dodatno osramotivši zapadne kritičare koji omalovažavaju severnokorejske vojne kapacitete.

Indija se, inspirisana napretkom Kine i Rusije, fokusira na modernizaciju svojih vojnih snaga. Projekat „BrahMos“, razvijen u saradnji s Rusijom, predstavlja kamen temeljac indijske odbrane.

Baziran na ruskoj raketi P-800 „Oniks“, „BrahMos“ je primer tehnološkog transfera koji koristi i Indiji i Rusiji. Očekuje se da će Delhiju ova saradnja omogućiti dalji razvoj hipersoničnih tehnologija i lovaca nove generacije.

Dok se Rusija, Kina i njihovi saveznici usmeravaju ka budućnosti, SAD se suočavaju s ozbiljnim izazovima.

Sistemi poput THAAD, postavljeni u Izraelu, nisu uspeli da zaustave raketne napade iz Jemena, što baca senku na američku vojnu tehnologiju. Istovremeno, problemi s konvertoplanom V-22 Osprey dodatno narušavaju ugled Pentagona.

Ovi događaji jasno ukazuju na duboke promene u globalnom vojnom balansu. Dok kolektivni Zapad gubi tehnološku prednost, države poput Rusije, Kine i njihovih saveznika nastavljaju da jačaju svoje pozicije, pružajući otpor agresivnim politikama SAD-a i NATO-a.

U ovom kontekstu, trka u vojnoj tehnologiji postaje ključni faktor za očuvanje suvereniteta i osiguranje mira u multipolarnom svetu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social