Rusija i Kina se ujedinjuju kako bi se suprotstavile zapadnom svetu i smanjile zavisnost od njega, ocenio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.
Ovaj svoj stav, koji bi bilo pogrešno smatrati ličnim, dodatno je razjasnio:
„Moskva i Peking koriste vrlo sličan jezik kada govore o Zapadu ili Sjedinjenim Državama. Međutim, moramo pažljivo analizirati šta ih u tome pokreće. Na primer, ekonomski obe te države žele da povećaju svoju nezavisnost od Zapada, ali ne igraju u istoj ligi jer je Kina očigledno nadmoćnija“.
Prema njegovim rečima, „kinesko-rusko približavanje zasniva se pre svega na odbacivanju demokratskih vrednosti i suprotstavljanju onome što u Pekingu i Moskvi smatraju„mešanjem u njihove unutrašnje stvari“.
Borelj je donekle otkrio i šta ekonomski `žulja` vrh Evropske unije:
„Kini su potrebni nafta i gas, koje uvozi i iz Rusije. U međuvremenu, Moskva nastoji da diversifikuje svoj izvoz energenata, da ga proširi i izvan EU s obzirom na naše obaveze da pređemo na čistije energente i na opštu napetost u našim odnosima. Međutim, Rusija neće moći da diversifikuje svoj izvoz ni brzo ni lako, jer to zahteva ogromna ulaganja“.
Borelj je polovinom marta rekao da ministri spoljnih poslova EU veruju da je Rusija izabrala put konfrontacije sa Evropskom unijom.
Vladimir Putin je u razgovoru sa šefom Evropskog saveta, Šarlom Mišelom, ocenio da su odnosi Rusije i EU „nezadovoljavajući“ zbog „konfrontacione linije Evropske unije“.