Nemački ministar inostranih poslova Hajko Mas je, nakon vesti o nameri SAD da povuku deo svojih vojnika iz Nemačke, nazvao je komplikovanim odnose sa Vašingtonom, prenosi list „Bild am zontag“.
Mas je rekao da je nemačka strana „primila k znanju“ povlačenje dela američkih trupa sa svoje teritorije, što je u petak najavio američki predsednik Donald Tramp.
[adsenseyu1]
„Cenimo saradnju sa američkim oružanim snagama, koja se razvijala decenijama. To je u interesima naših zemalja“, rekao je on.
Istovremeno, šef nemačke diplomatije je priznao da postoje poteškoće u odnosima dveju zemalja.
„Mi smo bliski partneri u transatlantskoj alijansi. Ali to je veoma komplikovano“, izjavio je šef nemačkog spoljnopolitičkog resora, odgovarajući na pitanje kojom bi rečju opisao trenutne odnose SAD i Nemačke.
Nemački ministar se osvrnuo i na aktuelne nerede u SAD i optužio je Trampa za populizam, rekavši da se on bavi polarizacijom američkog društva.
„U SAD su za vreme praćenja protesta često bili progonjeni i napadani novinari. Tramp je novinare nazivao neprijateljima naroda i najnižim bićima. Znamo da populisti širom sveta to rade. Oni okreću (društvo) protiv pojedinih grupa i time pokušavaju da mobilizuju sopstvene pristalice. To je krajnje opasno“, rekao je Mas.
[adsenseyu4]
On je dodao da je greška kada u napetoj situaciju vlasti prete još većim nasiljem. Prema njegovim rečima, demokrate bi trebalo da „mire, a ne dele društvo“.
Mas je napomenuo i da Vašington do sada „nije imao nikakvu reakciju“ na kritiku Trampovih postupaka.
„Međutim, uveren sam da bez obzira na to ko sedi u Beloj kući, naše partnerstvo sa SAD je toliko tesno i neuništivo da će izdržati kritiku“, dodao je Mas.
Istovremeno, on je izrazio bojazan da će predizborna trka uneti u američko društvo još veći raskol.
„To ne miriše na dobro. I ovako već ima previše spoljnopolitičkih kriza i sukoba“, rekao je nemački ministar i dodao da „rasizam nije problem samo Amerike“ i da „u Nemačkoj živi 30.000 desničarskih ekstremista“.
Podsetimo, protesti koji su počeli u Americi nakon ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda raširili su se po celom svetu.