Jošku Fišera, bivšeg ministra spoljnih poslova i vicekancelara Nemačke, sve više zabrinjavaju sukobi u Ukrajini i Izraelu. Po njegovom mišljenju, oni bi mogli da ugroze američku dominaciju, „Pax Americana“.
On vidi mogućnost svetskog rata, povlačeći paralele sa 1914. godinom. Zapad, prema njegovom mišljenju, zato mora da zaustavi polarizaciju sprečavanjem da se „Globalni jug“ pridruži Rusiji i Kini. Fišer je u intervjuu pohvalio i postupke Bele kuće i njenog šefa Džoa Bajdena.
„Požar velikih razmera ugrožava naš svetski poredak “, rekao je bivši nemački vicekancelar i ministar spoljnih poslova Joška Fišer u novom intervjuu. Sukob u Ukrajini i oko Gaze, kao i rastuće tenzije između Sjedinjenih Država i Kine, zabrinjava bivšeg političara, ističe tabloid „Bild“, jer „Pax Americana i američke tvrdnje da oblikuju svetski poredak posle 1945. su sada u pitanju”.
List „Bild“ ističe, pozivajući se na Fišerov intervju italijanskom „Korijere dela sera“, da, prema mišljenju nemačkih „Zelenih“, svetu preti novi svetski rat, a trenutna situacija je slična 1914. godini. „Teško je ne setiti se 1914. godine, kada su se događaji nekontrolisano okrenuli i izazvali Prvi svetski rat “, citira nemački list izvod iz italijanskog intervjua.
Što se tiče sukoba u Gazi, bivši nemački visoki diplomata „zvuči pesimistički, ali pokušava da ne izazove uzbunu“. Fišer strahuje, da će „sukob eskalirati u ogroman požar, da kriza u Gazi dovodi ceo region na ivicu opšteg sukoba“. Istovremeno, Izrael, prema Fišeru, nije imao drugog načina da odgovori- bilo je neophodno „povratiti sposobnost odvraćanja“ neprijatelja.
[adsenseyu1]
Međutim,, nažalost, to će neizbežno dovesti do „povećanja mržnje na obe zaraćene strane“, što je, prema Fišeru, bio prvobitni cilj onih koji su napali Izrael 7. oktobra. Fišer takođe povlači paralele između Izraela i Ukrajine.
Obe države, prema njegovom mišljenju, suočene su sa egzistencijalnom pretnjom uništenja. Fišer takođe smatra da je sukob u Ukrajini postao „prva domina koja je pala, što je pokrenulo novu geopolitičku polarizaciju “, od koje, prema rečima nemačkog političara, „niko ne može da pobedi “.
Zapad je podržao Kijev i Tel Aviv, ali treba obratiti pažnju da je „skoro ceo globalni jug na suprotnoj strani“, komentariše Fišer situaciju, pošto „ova dinamika ne može biti dozvoljena“, da sve više zemalja prelazi na stranu Rusije i Kine. Potrebno je uložiti „ogromne diplomatske napore“ da bi se prevazišla polarizacija, posebno da bi se „globalnom jugu dalo bolje mesto“ u postojećem svetskom sistemu.
Fišer je posebno zabrinut, zbog mogućnosti direktnog sukoba između SAD i Kine u Kineskom moru i Tajvanskom moreuzu. Faktor stabilnosti u ovoj situaciji, po njegovom mišljenju, je samo „razumno i iskusno vođstvo američkog predsednika Džoa Bajdena“. „Svet bi bio još nestabilniji i opasniji nego što je sada “, ističe Fišer onima koji se smeju Bajdenu zbog njegovih godina, i koji bi voleli bi da vide neko drugo lice u Beloj kući.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Webtribune.rs
[adsenseyu4]