Naslovnica ŽIVOT Jedan moćan sastojak ubija ćelije raka i sprečava njihov razvoj – EVO...

Jedan moćan sastojak ubija ćelije raka i sprečava njihov razvoj – EVO U KOJOJ HRANI SE NALAZI

Luteolin je flavonoid koji se nalazi u mnogom bilju i povrću koji su deo ljudske ishrane, uključujući kamilicu, celer, zelenu papriku i majčinu dušicu.

Budući da je flavonoid široko proučavan, u nekoliko studija govorilo se o biološkim aktivnostima luteolina.

Pored toga što ima protivupalno i antioksidativno dejstvo, luteolin je možda najpoznatiji po svojim aktivnostima protiv raka.

[adsenseyu1]

Prema nalazima nedavno objavljene studiji, luteolin je u stanju da spreči razvoj tumora uglavnom inaktiviranjem hemijskih signala i puteva ekspresije gena koji su neophodni za ćelije raka. 

Kada je u pitanju prevencija raka, ishrana na bazi biljaka je ishrana koju preporučuju zdravstveni stručnjaci. To ne znači da meso treba izbegavati u potpunosti već samo da osoba jede više minimalno prerađene biljne hrane, poput voća, povrća i integralnih žitarica.

Prema studijama, hranjive materije koje se nalaze u biljnoj hrani mogu značajno da smanje rizik od nekoliko vrsta raka.

U ove hranljive sastojke spadaju vitamini, minerali, različita biljna hranjiva vlakna.

[adsenseyu4]

Istraživanje je takođe otkrilo da konzumiranje najmanje 180 grama hrane od celog zrna dnevno smanjuje rizik od kolorektalnog karcinoma (CRC) za 21 procenat. CRC je treći najčešći rak dijagnostikovan u Sjedinjenim Državama.

Evo nekih namirnica protiv raka koje preporučuju stručnjaci: 

Mahunarke

Mahunarke se odnose na plodove ili semenke biljaka iz porodice graška poput pasulja, graška, sočiva. Ove mahunarke sadrže dosta jedinjenja koja pomažu u borbi protiv raka, kao što su antioksidanti, lignani, saponini, otporni skrob, biljni steroli i flavonoidi.

Integralne žitarice

Celovite žitarice poput ječma, smeđeg pirinča, proso, kvinoje i ovsene kaše bogate su dijetalnim vlaknima koja pomažu u očuvanju zdravlja srca i probavnog sistema.

[adsenseyu1]

Takođe sadrže rezistentni skrob, polifenole i inhibitore proteaze za koje se tvrdi da imaju snažna antikancerogena svojstva.

Pored ovih zdravih žitarica, stručnjaci takođe preporučuju laneno seme, superhranu bogatu vlaknima i proteinima, koja sadrži hranljive materije protiv raka, poput alfa-linolenske kiseline (ALA), lignana i gama-tokoferola (vitamin E).

Međutim, oni upozoravaju da jedenje rafinisanih žitarica neće pružiti istu zaštitu kao i cela zrna. To je zato što rafinisana zrna gube većinu svog hranjivog sadržaja tokom prerade, što ih čini neefikasnim za sprečavanje bolesti.

Webtribune.rs