Naslovnica SPEKTAR IZVEŠTAJ KOJI JE ZATAŠKAN: Mi nemamo to oružje, ako nas Rusija i...

IZVEŠTAJ KOJI JE ZATAŠKAN: Mi nemamo to oružje, ako nas Rusija i Kina napadnu završiće se NAŠOM KAPITULACIJOM

nuklear2

Sjedinjene Države su priznale svoju ranjivost na netipično nuklearno oružje koje razvijaju Rusija i Kina, ali i Severna Koreja i Iran. Ovo oružje je namenjeno za ostvarivanje kritično važnih prednosti kada su u pitanju „revolucionarni načini vođenja totalnog rata“.

Kako je saopštio internet portal The Washington Free Beacon, u nedavno održanom istraživanju koje je organizovano pod patronatom Kongresa SAD-a govorilo se o konstruisanju snažnih nuklearnih bombi koje su sposobne da, pomoću moćnog elektromagnetnog impulsa, izbace iz stroja vitalno važne elektronske uređaje, i to na ogromnim daljinama.

[adsenseyu1]

“Napad sa upotrebom nuklearnog elektromagnetnog oružja je deo vojne doktrine i planova koje na svojim vojnim vežbama sprovode vojske Rusije, Kine, Severne Koreje i Irana, kao novi-revolucionarni način ratovanja.

Ova nova sposobnost se naziva „beskontaktni“ rat šeste generacije, tačnije totalni vojno-informacijski rat ili sajber-rat“, ističe se u izveštaju koji je preneo ruski internetski portal RG. Takođe, nuklearno-elektronski rat se još naziva i „ratom pomračenja“, jer je osnovni cilj da se iz stroja izbaci kompletna elektronska tehnika.

Novi vidovi nuklearnog oružja će biti upotrebljeni na velikim visinama, gde razorna snaga eksplozije neće imati uticaj na ljudske živote. Međutim, njihovo elektromagneno zračenje koje se javlja kao posledica eksplozije može uništiti kompletnu elektroniku, izazvati prekid  elektro-snabdevanja i dovesti do kraha vojne i civilne infrastrukture, što će prisiliti protivnika na bezuslovnu kapitulaciju.

[adsenseyu5]

Od visine detonacije zavisi površina zahvata elektromagnetnog polja, kao i njegova snaga. Što je eksplozija bliža zemlji, to je jača snaga elektromagnetnog zračenja. S druge strane, eksplozija nuklearne bombe na većoj visini zahvata veću površinu na kojoj je prisutno elektromagnetno zračenje. U svakom slučaju, na ovakav način se može napasti celokupna kontinentalna masa Severne Amerike.

„Ukoliko se nuklearna bomba aktivira na 30+ km visine, generiše se elektromagnetno zračenje s potencijalno katastrofalnim posledicama“, navodi se u izveštaju. U njemu se precizira da je upotreba nuklearnog oružja u ovom slučaju daleko jednostavnija nego kada treba pogoditi određenu metu na kopnu ili moru.

Tu nije potrebna prevelika preciznost, jer se ne napada strogo definisan cilj nego širi prostor. Pri tome se nuklearna bojeva glava na područje svog cilja može dostaviti na različite načine, uključujući satelite, avione, različite vidove raketa, pa čak i meteorološke sonde.

Po mišljenju autora koji su napravili izveštaj, superbombe koje imaju sposobnost da generišu elektromagnetni impuls, koji može „spržiti“ elektronsku infrastrukturu koja osigurava stratešku komunikaciju i intelektualni sistem, već poseduju države poput Rusije i NR Kine, a potencijalno i severno-korejska vojska. Za razliku od ovih država, SAD prema ovom izveštaju nema slično oružje.

[adsenseyu5]

The Washington Free piše da bi u slučaju velikog konflikta između SAD-a i Rusije ili NR Kine u početku bilo upotrebljeno nuklearno elektromagnetno superoružje, koje bi se detoniralo u bližem svemiru, što bi dovelo do onesposobljavanja centralnih komandnih mesta preko kojih se upravlja strateškom komponentom Vojske SAD-a. Ove bojeve glave predstavljaju kritično veliku opasnost za celokupan američki nuklearni arsenal, napominje se u izveštaju.

„Sjedinjene Države su veoma ranjive na ovakvu vrstu rata, jer se njena vojska u ogromnoj meri oslanja na automatizovane informacijske sisteme i digitalne tehnologije. Naše društvo je svakako tehnološki najmodernije na svetu, ali istoremeno i veoma ranjivo na ovakve vidove ratovanja“, zaključuje bivši pripadnik CIA-ja Piter Praj, inače jedan od autora ovog izveštaja.

Kako se napominje u objavi, dobar deo ovog izveštaja je namerno „zataškan“ kako bi se onemogućilo veće „curenje“ podataka o razmerama ranjivosti američke vojske na nove vidove rata.

(hr.rbth.com)

[adsenseyu6]