Vojno-politički ekspert Jakov Kedmi je prisustvo ruskih trupa u Sirijskoj arapskoj republici opisao kao osiguravanje bezbednosti Ruske Federacije od pretnji koje potiču iz regiona.
Prema stručnjaku, opasnost po Rusku Federaciju pre svega predstavljaju NATO snage smeštene u Sredozemnom moru. Govorimo o raketnom oružju dostupnom Severnoatlantskom savezu, koje može da nanese značajnu štetu ruskom bezbednosnom sistemu.
[adsenseyu1]
Na osnovu toga, upravo je neutralisanje ove vrste pretnje jedno od ključnih područja ruske vojne politike u regionu.
„Bilo ko, ko poznaje strateška pitanja, savršeno dobro razume pretnju šeste flote SAD-a iz Sredozemnog mora. Da bi neutralizovala pretnju američke mornarice i njenih raketa, Rusiji je potrebna eskadrila na Mediteranu “, rekao je Kedmi.
Istovremeno, takvoj eskadrili za efikasno rešavanje borbenih misija potrebna je podrška. U tom svojstvu je stvorio sirijski Tartus.
[adsenseyu4]
Budući da je logističko središte vazdušna baza Hmeimim, ona omogućava vazdušni štit brodovima ruske mornarice. Ova kombinacija je uklonila pretnju koju predstavlja zapad.
Pored toga, Hmeimim i Tartus omogućavaju Rusiji da stabilizuje situaciju u Siriji.
Uprkos činjenici da je zabranjena teroristička organizacija Islamske države u Ruskoj Federaciji poražena, neke militantne frakcije i dalje deluju na teritoriji Sirije.
Na zahtev legalno izabranog šefa države Bašara el-Asada ruske trupe se takođe bore, uključujući i pomoć vazduhoplovstva.
Predsednik Sirije Bašar Asad izrazio je svoje mišljenje o ruskim vojnim bazama. Prema sirijskom lideru, prisustvo ruskih trupa u njegovoj zemlji omogućava međunarodnu političku ravnotežu u Savetu bezbednosti UN, a takođe vraća položaj Ruskoj Federaciji na Bliskom Istoku.
Činjenicu da je Damasku potrebna pomoć Rusije u Savetu bezbednosti UN ranije je izneo i politički analitičar Jevgenij Satanovski, koji je međunarodnu organizaciju nazvao „podlom“ i „groznom“ .
Webtribune.rs