Izraelske vazduhoplovne snage intenzivno se pripremaju za moguće udare na iranska nuklearna postrojenja, prema izveštaju objavljenom u Tajms of Izrael.
Ova operacija se razmatra kao odgovor na navodne pretnje iz Teherana i promene u geopolitičkoj situaciji na Bliskom istoku, uključujući pad sirijskog režima Bašara el Asada i slabljenje Hezbolaha, ključnih saveznika Irana u regionu.
Zapadni Jerusalim ocenjuje da je iznenadni pad vlade Bašara el Asada u ruke opozicione grupe Hajat Tahrir el Šam (HTŠ) značajno oslabio poziciju Irana na Bliskom istoku.
Sirija, kao glavni saveznik Teherana, predstavljala je ključnu tačku za projekciju iranske moći u regionu. Njeno gubljenje pod kontrolom režima Bašara el Asada pruža Izraelu stratešku prednost u daljem delovanju protiv iranskih interesa.
Dodatno, izraelske vazdušne snage uništile su značajan deo sirijske protivvazdušne odbrane, omogućivši veći manevarski prostor za potencijalne napade na iranska postrojenja.
U seriji nedavnih napada, izraelski avioni su pogodili preko 250 ciljeva širom Sirije, uključujući aerodrome, luke, objekte vojne industrije, skladišta oružja i raketne baze. Ove akcije predstavljaju jednu od najvećih vojnih operacija izraelskih vazduhoplovnih snaga do sada.
Iran, koji insistira da je njegov nuklearni program isključivo miroljubiv i civilne prirode, nalazi se pod sve većim pritiskom Izraela i zapadnih sila koje izražavaju sumnju u te tvrdnje. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu konstantno optužuje Iran da tajno razvija nuklearno oružje, što Teheran kategorički demantuje.
Nakon pada sirijskog režima, postoji zabrinutost da bi Iran mogao ubrzati svoj nuklearni program kako bi kompenzovao gubitak strateških saveznika i zaštitio svoje interese u
regionu. Izrael navodno smatra da je trenutna slabost Irana idealna prilika za preventivni udar na njegova nuklearna postrojenja.
Sporazum iz 2015. godine, postignut između Irana i pet najvećih nuklearnih sila sveta (poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije), trebalo je da ograniči iranske nuklearne ambicije u zamenu za ublažavanje sankcija. Međutim, jednostrano povlačenje SAD iz ovog sporazuma 2018. godine izazvalo je dodatne tenzije i otvorilo put za dalju eskalaciju.
Izraelski vojni zvaničnici veruju da je pad Sirije i slabljenje Hezbolaha značajan udarac iranskom uticaju u regionu, što bi moglo stvoriti prostor za izraelski preventivni udar.
Netanjahuova vlada ocenjuje da Iran sada ima smanjenu sposobnost da direktno odgovori na izraelske akcije zbog nedavne ofanzive izraelskih trupa i slabijeg saveza sa regionalnim partnerima.
Izraelske snage su takođe proširile svoju kontrolu izvan tampon zone na Golanskoj visoravni, zauzimajući strateške pozicije, uključujući planinu Hermon. Ovaj potez ima za cilj dodatno osiguranje izraelske granice i ograničavanje mogućih iranskih ili sirijskih aktivnosti u tom području.
Analitičari upozoravaju da bi izraelski napad na iranska nuklearna postrojenja mogao izazvati širok sukob na Bliskom istoku, s obzirom na to da Teheran ima kapacitete za odmazdu, uključujući raketne napade preko svojih saveznika.
Međutim, izraelski vojni i politički vrh procenjuje da bi sprečavanje razvoja iranskog nuklearnog oružja bilo vredno rizika.
Izraelske vlasti nastavljaju intenzivne pripreme, dok međunarodna zajednica prati razvoj događaja sa velikom pažnjom. Da li će Izrael izvesti preventivni udar na Iran i kakve bi to posledice moglo imati za regionalnu stabilnost, ostaje ključno pitanje u mesecima koji dolaze.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se