Američka ulaganja u Rusiju bila su 13 puta veća nego što je prikazano u zvaničnim podacima. Upravo to su pokazali statistički podaci koje je objavila Konferencija Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
Podaci pokazuju kako su SAD bile najveći investitor u Rusiji, sa 8,9 odsto odnosno 39,1 milijardu dolara od ukupno 441,1 milijardi dolara akumuliranih ulaganja na kraju 2017., saopštila je ruska poslovna kancelarija RBC, pozivajući se na izveštaj UNCTAD-a koji je objavljen u sredu.
[adsenseyu1]
To je 13 puta više od zvaničnih procena Rusije. Ruska centralna banka ranije je izjavila kako su američka ulaganja u rusku ekonomiju u 2017. godini iznosila 3,05 milijardi dolara, a godinu dana kasnije još 500.000 dolara više. Podaci američkog Ministarstva trgovine o ulaganju u Rusiju su takođe gotovo tri puta niži od statistike UNCTAD-a, što je gotovo 13,9 milijardi dolara.
Međutim, neočekivane razlike među brojkama mogu se lako objasniti. Osim zvaničnih, direktnih ulaganja, izveštaj tela UN-a obuhvatilo je takozvane krajnje ulagače, što podrazumeva da zemlja i njena preduzeća mogu usmeriti sredstva putem jednog ili više kanala. Stoga bi stvarni prekogranični finansijski tokovi iz SAD-a u Rusiju, kao i između drugih zemalja, mogli biti daleko značajniji od podataka o direktnim ulaganjima.
Na primer, neka strana ulaganja, uključujući i ona američka, ostvaruju se preko povezanih društava u Evropi. Međutim, u zvaničnim ruskim statistikama, oni će se računati kao ulaganja iz zemlje u kojoj se ta kompanija nalazi.
Razliku između zvanične statistike i stvarne situacije u trgovini između SAD-a i Rusije ranije je zabeležila Američka trgovinska komora, koja predstavlja trgovinske i investicijske interese svojih 600 članica u Rusiji. Podaci organizacije, koji su se temeljili na anketi 75 kompanija, pokazali su da je obim direktnih ulaganja američkih kompanija u Rusiju iznosio više od 85 milijardi dolara tokom razdoblja njihovog rada u zemlji.
U izveštaju UNCTAD-a navodi se kako je Rusija ostala jedan od 20 najvećih primalaca priliva stranog kapitala, ali je daleko iza vodećih konkurenata, SAD-a i Kine, koji su uživali 252 milijarde dolara, odnosno 139 milijardi dolara u investicijama.
(logicno.com)