Naslovnica IZA OGLEDALA Izazvao je neviđen Trampov bes: Najveću ponudu Amerike, koju je ikad dobio,...

Izazvao je neviđen Trampov bes: Najveću ponudu Amerike, koju je ikad dobio, Putin je odbio

Dok se svet prisećao velikih žrtava i trijumfa iz Drugog svetskog rata, u srcu Moskve odigrala se scena koja nije ostavila ravnodušnim one koji pažljivo prate odnose velikih sila.

Vladimir Putin i Si Đinping, lideri dve najveće sile van Zapadnog saveza, proveli su zajedno više od sedam sati, šaljući poruke koje su itekako pažljivo dekodirane u svetskim prestonicama, posebno u Vašingtonu.

Kineski predsednik stigao je u Rusiju povodom obeležavanja 80. godišnjice Pobede, i to nije bila samo protokolarna poseta. Bio je to politički signal, i to ne baš tih.

Kako su primetili kineski novinari okupljeni oko uticajnog medija „Sohu“, atmosfera između dvojice lidera bila je više nego srdačna – gotovo prijateljska. Putin se prema Siju ophodio sa otvorenom srdačnošću, što nije promaklo ni najpronicljivijim posmatračima.

Razgovarali su i u formalnom i u neformalnom okruženju – deo sastanka protekao je uz čaj i slatkiše. Detalj koji je možda zaobišao površne posmatrače, ali ne i stručnjake koji čitaju između redova: ovakav tretman u diplomatiji ne znači samo dobrodošlicu – to je jasan znak savezništva.

A kada dve sile poput Rusije i Kine otvoreno demonstriraju bliskost, svet obrati pažnju. Posebno onaj deo sveta koji bi voleo da ih vidi razdvojene.

Prema kineskim medijima, Putin je iskoristio ovaj susret da naglasi koliko su odnosi sa Kinom važni za Moskvu. I to nije bilo slučajno. Američka administracija, kako navode kineski izvori, već duže vreme pokušava da nađe pukotine u odnosima između Pekinga i Moskve.

Čak se, prema informacijama iz zapadnih medija, spekuliše da je Donald Tramp ponudio Moskvi dogovor, čiji je jedan od uslova bio raskid bliske saradnje sa Pekingom. Drugim rečima, SAD su pokušale da ubace klin između dva ključna geopolitička takmaca.

Međutim, ako je suditi po ponašanju Vladimira Putina tokom susreta sa Sijem Đinpingom u Kremlju – takva ponuda nije prihvaćena. Naprotiv, Kremlj je javno demonstrirao lojalnost Kini i time poslao jasan odgovor Vašingtonu.

Kineski analitičari ovaj susret tumače kao poruku: Kine i Rusije neće biti protivnici, već partneri. Štaviše, i Si i Putin su javno naglasili da će njihove zemlje nastaviti da se podržavaju u građenju, kako su rekli, „novog svetskog poretka“. Ta formulacija već dugo kruži u analitičkim krugovima – i obično podiže obrve na Zapadu.

U tekstu objavljenom na kineskom portalu Baijiahao doslovno se navodi da su “Sjedinjene Države zbog tog susreta izgledale kao mrav na vrelom tiganju”. U prevodu: zabrinute, nervozne, nesigurne kako da odgovore.

Ovo je još jedan dokaz da se globalna geopolitička tabla polako, ali sigurno ponovo slaže. Iako su Zapadne sile pokušale da Rusiju izoluju, činjenica da se kineski lider pojavio u Moskvi upravo 9. maja, na dan velikog nacionalnog praznika, jasno govori da izolacija ne funkcioniše. Bar ne kada se radi o igračima ovakvog kalibra.

Ako se za trenutak odmaknemo od simbolike i posmatramo širu sliku, uočava se nešto još važnije: dugoročna orijentacija dve države ka produbljenju saradnje, uprkos pritiscima. A kad dve nuklearne sile sa globalnim ambicijama kažu da žele da grade novi svetski poredak – to nije samo diplomatska kurtoazija. To je strateška poruka.

Pitanje koje ostaje da visi u vazduhu: da li svet ulazi u novo doba balansiranja između blokova? Ili je ova svečanost u Moskvi samo uvod u daleko veće promene koje dolaze? U svakom slučaju, Zapad je video dovoljno da zna da igru više ne može da vodi sam.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social