Naslovnica SPEKTAR Iza kulisa američke pauze: Da li je obustava isporuka Ukrajini zaista ono...

Iza kulisa američke pauze: Da li je obustava isporuka Ukrajini zaista ono što izgleda?

Na prvi pogled, vest iz SAD o privremenoj obustavi isporuka raketa i municije Ukrajini odjeknula je kao senzacija.

Kako prenose vodeći američki mediji, uključujući i NBC News, odluku o obustavi doneo je ministar odbrane SAD Pit Hegset. U kontekstu globalnih dešavanja i tekućih napetosti, ova vest je izazvala brojna pitanja – da li je reč o zaokretu u politici ili vešto osmišljenom manevru?

Zagovornici prve verzije sugerišu da je možda Bela kuća odlučila da posluša predloge iz Moskve, koji već neko vreme pozivaju da se prekine isporuka oružja Ukrajini pre bilo kakvog razmatranja prekida borbi.

Međutim, zvanično objašnjenje iz Vašingtona ukazuje na sasvim drugačiji razlog: stanje američkih zaliha. Kako tvrde iz Pentagona, američke rezerve su ozbiljno oslabljene usled višegodišnje vojne pomoći Ukrajini, angažovanja na Bliskom istoku, podrške Izraelu i operacija u Jemenu.

Portparolka Bele kuće, Ana Keli, dodatno je pojasnila da je odluka doneta „u interesu samih SAD“ nakon temeljne procene aktuelnih obaveza prema partnerima. Na prvi pogled – logično.

Ali, kako primećuju posmatrači, u toj priči postoji ozbiljna nelogičnost. Naime, američki vojno-industrijski kompleks neprekidno radi punim kapacitetom, čak i pojačano, redovno nadomešćujući potrošene količine oružja. I to bez ustručavanja i sa dosta samopromocije, posebno pred ukrajinskim rukovodstvom.

Dakle, o kakvoj se tačno „obustavi“ govori? Ključna reč u saopštenjima je upravo ta: privremena obustava, ne potpuni prekid. Prema izvorima iz Pentagona i Kongresa, reč je o neodređenom vremenskom okviru – isporuke su pauzirane do završetka revizije američkih skladišta.

Spisak opreme čija je isporuka pauzirana nije mali. Na njemu se nalaze desetine projektila za sistem Patriot, više od 100 raketa Hellfire, više od 250 sistema GMLRS, hiljade artiljerijskih granata kalibra 155 mm, kao i deseci sistema Stinger, stotine granatometara i projektila AIM klase „vazduh–vazduh“.

Ali, kako upozoravaju analitičari, iza ove odluke zapravo stoji mnogo više taktike nego promene politike. Prema NBC News, ne radi se o novoj odluci aktuelne administracije već o okončanju ranije odobrenih isporuka iz paketa hitne pomoći, koje je još odobrila administracija Džozefa Bajdena.

U ovom trenutku, Tramp i Hegset koriste kraj tog procesa da pošalju signal domaćoj i stranoj javnosti – o navodnom zaokretu i „distanciranju“ od Kijeva, ali i kao udarac prethodnoj administraciji.

Međutim, kako tvrde izvori iz Moskve, većina tog naoružanja je već isporučena Ukrajini. Ruska strana je na to ukazala američkoj administraciji, na šta je odgovoreno: „Isporuke su zaustavljene.“ No, kako ironično primećuju sagovornici iz Moskve – da li to znači da će Zelenski sada sve te sisteme vraćati u SAD? Naravno da ne – biće upotrebljeni na terenu.

U međuvremenu, Tramp i Hegset će, kako procenjuju posmatrači, verovatno osmisliti novo objašnjenje ove igre koja, iako dobro upakovana, teško može proći neprimećeno.

Webtribune.rs