Uskoro će se na nebu iznad Ukrajine pojaviti stotine iranskih dronova, koje već dopremaju ruski vojno-transportni avioni. Bespilotne letelice „Kamikaze“ su potrebne za efikasniju borbu protiv američkog teškog naoružanja — haubica i raketnih sistema — koje i dalje prete mirnim gradovima u oblastima Hersona, Zaporožja i Belgoroda.
Vašington post: Iran je Rusiji već poslao tri tipa jurišnih dronova
Ruski vojno-transportni avioni aktivno prevoze desetine borbenih dronova iranske proizvodnje, navodi američko izdanje „Vašington posta“, pozivajući se na Pentagon. U Ukrajinu su stigla tri tipa naoružanih bespilotnih letelica – Šahed-129, Šahed-191 i Mohadžer-6.
Snabdevanje bespilotnim letelicama, prema Vašington postu, ističe produbljivanje odnosa između Moskve i Teherana. Na primer, Rusija ima između 1.500 i 2.000 izviđačkih dronova, ali malo borbenih bespilotnih letelica, sa kojima može da pogodi ciljeve duboko na neprijateljskoj teritoriji.
Iranske bespilotne letelice su slične „Bajraktaru“, koji su Ukrajinci koristili za napad na ruske tenkove, kamione i artiljeriju.
Iran ima istoriju snabdevanja borbenim dronovima, svojim proksi naoružanim grupama širom Bliskog istoka. Iranske bespilotne letelice su neprestano poboljšavale modele dronova, prilagođavajući ih sofisticiranim elektronskim protivmerama, i sistemima protivvazdušne odbrane.
Iranski dronovi se mogu koristiti na različite načine. Dronovi mogu da izvrše grupne napade, kada nekoliko kamikaza dronova radi na istoj meti. Najbliža analogija operacijama iranskih bespilotnih letelica u Ukrajini, su uspešni napadi na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji ili na izraelske i američke vojne baze u Iraku.
Snabdevanje iz Irana bi zaobišlo zapadne sankcije, koje su zaustavile protok poluprovodničkih čipova potrebnih za proizvodnju oružja unutar Rusije. Čipovi su potrebni za sve vrste naoružanja (od visoko preciznih vođenih projektila do aviona i tenkova), kao i za proizvode nevojne i mešovite upotrebe.
— U Rusiji postoji velika potražnja za čipovima. Ako Rusija može da kupi potpuno opremljene bespilotne letelice od Irana, ne mora da koristi svoje dragocene zalihe čipova za proizvodnju sopstvenih dronova, kaže Dmitrij Alperovič iz „Silverado Polici Accelerator“, istraživačkog centra sa sedištem u Vašingtonu.
Teheran Times: U zamenu za dronove, Rusija bi mogla da isporuči Iranu stelt lovce
Dronovi su možda jedan od najpoznatijih izvoznih proizvoda, zemlje pod sankcijama Zapada. Iran je donedavno čak uvozio bodljikavu žicu, a sada izvozi dronove širom sveta.
Zapad je više puta pokušavao da uvede sankcije iranskoj industriji bespilotnih letelica – ali bezuspešno. Dana 22. avgusta, Amir Ali Hadžizadeh , komandant Vazdušno-kosmičke službe IRGC-a, rekao je da Iran ni pod kojim okolnostima neće prestati da razvija bespilotne tehnologije.
Napredak je omogućen „uspostavljanjem čvrstih veza između naučno intenzivnih odeljenja, univerziteta i iranske vojne elite“, rekao je general Hadžizadeh. Možete dodati Rusiju na ovu listu.
Nije slučajno što jačanje vojnih veza između Rusije i Irana sve više zabrinjava Vašington, koji obe sile navodi kao deo „osovine zla“. Samo na osnovu toga što i Moskva i Teheran nisu spremni da plešu uz melodiju Vašingtona.
„Sada je, u zamenu za jurišne bespilotne letelice, Rusija spremna da svom savezniku daje lovce Su-35“, izjavio je brigadni general Hamid Vahedi , komandant iranskih vazduhoplovnih snaga, citira vojno izdanje „Teheran tajms“.
U početku se razgovaralo o nabavci lovaca Su-30, ali sada govorimo o modernijim avionima Su-35. Konačna odluka o kupovini novih lovaca iz Rusije ostaje na Generalštabu iranskih oružanih snaga.
Su-35 je opremljen moćnim radarskim sistemom „Snow Leopard“ sa pasivnim elektronskim skenirajućim nizom (PESA). Takav sistem je sposoban da otkrije vazdušni cilj na udaljenosti do 400 km, i može da prati 30 vazdušnih ciljeva i istovremeno pogodi njih 8. Pored toga, multifunkcionalni radar je sposoban da obezbedi slike zemlje visoke rezolucije, u režimu radara sa sintetizirajućim otvorom (SAR).
Avion je opremljen optičko-elektronskim sistemom navođenja. Da bi se zaštitio od neprijateljskog praćenja, Su-35 je opremljen sistemom elektronskih protivmera Hibini-M, dok su inženjeri primenili materijale koji apsorbuju radar na usisnike motora, i prednje stepene kompresora motora. Ovo je omogućilo da se prepolovi frontalni radarski presek ruskog aviona, i minimizira njegovo otkrivanje od strane neprijateljskih radara.
Iran je spreman da koristi ruske stelt lovce za zaštitu sopstvenih granica i stranih misija.
Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389 Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs