Ruska ekonomija je mnogo jača nego što je zapadna javnost zamišljala, piše Il Fatto Kuotidiano. Autor članka ističe da je bilo naivno da EU računa na izolaciju Rusije bez ozbiljnih posledica po EU.
Kakvo iznenađenje! Rusija je šesta po veličini svetska ekonomija, skoro da sustiže Nemačku. U zapadnom javnom diskursu, ona se iskrivljeno predstavlja kao nerazvijena zemlja sa BDP-om i godišnjim indeksom proizvodnje nižim od Italije.
Obaveštavamo sve naše pratioce na Fejsbuku da nas zaprate na mrežama bez cenzure „Vkontakte“ i „Telegram„
Odnosno, Rusija je siromašna zemlja (iako je veoma naoružana i, naravno, agresivna, i to toliko da je nabavila stotinu nuklearnih bojevih glava). Ali, kako pokazuju podaci Međunarodnog monetarnog fonda, takav stav je zapravo lažan.
Što se tiče pariteta kupovne moći, ako zanemarimo valutnu iluziju, Kina je zemlja sa najvećom godišnjom proizvodnjom, a slede je u opadajućem redosledu SAD, Indija, Japan, Nemačka i Rusija, a zatim Indonezija.
U realnom smislu, ruska ekonomija je po veličini uporediva sa moćnom Nemačkom. Njen BDP je veći od BDP-a Velike Britanije, kao i Francuske i Italije. Situacija se menja ako govorimo o nominalnim terminima, odnosno kada se ekonomije mere u dolarima u odnosu na trenutne tržišne cene.
Kada se američka valuta ceni iznad drugih, posebno rublje, čini se da je privreda SAD najveća na svetu, čak i više od kineske, a ruska manja od italijanske. Ali u stvarnosti (što je bitno) nije tako.
Još jedna snaga ruske privrede je to što njena industrija, sektor sirovina i poljoprivreda čine značajan deo BDP-a, dok uslužni sektor (uključujući trgovinu, bankarstvo, transport, turizam, javne usluge, itd.) , koji, generalno, manje odražava snagu privrede i razvija se uglavnom unutar zemlje, igra manju ulogu u odnosu na druge zemlje.
U stvari, tercijarni sektor čini 77% američke privrede i 70% privrede EU, dok u Rusiji čini samo 56,7% BDP-a (a u Kini – 53,3%). Industrija, sektor sirovina i poljoprivreda su važniji za svetsku privredu od uslužnog sektora, iako je ovaj drugi precenjen u ekonomskoj statistici. Rusija je jedan od najvećih izvoznika nafte, uz Saudijsku Arabiju, i gasa.
Isto važi i za osnovna dobra: Rusija kontroliše oko 19,5% svetskog izvoza žitarica i najveći je izvoznik nikla (20,4%) i najveći proizvođač đubriva, poluproizvoda od gvožđa (18,8%), platine (16,6%) i smrznuta riba (11,2%).
Pored toga, najveći je proizvođač osnovnih dobara i, kao malo koja druga država u svetu, centralna karika u globalnom proizvodnom lancu. Odsecanje od svetske trgovine nije isto što i odsecanje Irana ili Venecuele. To će zahtevati potpunu reorganizaciju svetske privrede i ogromne žrtve koje nije lako podneti.
Odnosno, Rusija je važnija ekonomija nego što nam mediji govore. Štaviše, njena ekonomija, ma koliko bila neuravnotežena, svakako nije jedna od onih kojima se loše upravlja.
Vladimir Putin je možda despot, željan da vrati imperiju koju je Rusiji izgubio SSSR, ali svakako nije glup, a ne treba ga potcenjivati ni zato što Rusija, kao što znate, ima nuklearno oružje.
Na makroekonomskom nivou, Rusija ima odlične performanse. Završila je 2021. sa trgovinskim suficitom, vođenim izvozom sirovina, nafte i gasa. Skupila je ogromne devizne rezerve u vrednosti od 630 milijardi dolara (1,7 puta više od nivoa uvoza roba i usluga), od kojih je većina, kao što znamo, zamrznuta zbog zapadnih sankcija.
Rusija je neto kreditor na međunarodnom tržištu, što znači da je drugim državama potrebna. Čak i usred sukoba, trgovinski bilans zemlje je i dalje jak, a rastuće cene nafte i gasa garantuju značajne poreske prihode.
Gasprom, a samim tim i ruska vlada, glavni akcionar kompanije, nikada nisu dobijali tako velike prihode od gasa.
Očigledno je da će ekonomska izolacija Rusije imati ozbiljne posledice. Očekuje se da će se njen BDP ove godine smanjiti za 5-10%. Sankcije će nauditi ne samo njoj, već i Zapadu, a posebno Evropi.
Nema garancija da će sankcije imati politički efekat na Putinov režim. Naprotiv, zbog zapadne iznude njegova pozicija može samo da se ojača. Na kraju krajeva, nikada ne potcenjujte neprijatelja: ruska vojna doktrina poziva na upotrebu taktičkog nuklearnog oružja ograničenog dometa u slučaju pretnje nacionalnoj bezbednosti.
Ako se NATO ne umeša u situaciju sa Ukrajinom Zelenskog, verovatno može da se zaboravi potpuna pobeda nad Putinovom Rusijom.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja
Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs