Ovakav sistem obaveštenja podrazumeva da svi mediji, kad se desi nestanak deteta, prekinu emitovanje programa i odmah o tome obaveste javnost.
Kada je pre pet godina oteta i ubijena petnaestogodišnja Tijana Jurić, njen otac Igor, javno se založio za uvođenje sistema obaveštenja u slučajevima nestale dece, u svetu poznatom kao „Amber alert” ili „čajld alert”.
Od ove ideje nije odustao ni danas, pa je fondacija sa imenom njegove ćerke, Ministarstvu pravde podnela inicijativu za uvođenje pomenutog sistema.
[adsenseyu1]
– Sistem „Amber alert” podrazumeva da svi mediji, kad se desi nestanak deteta, prekinu emitovanje programa, prikažu fotografije, informacije gde je dete viđeno poslednji put, šta je od odeće imalo na sebi, da svi operateri pošalju SMS i MMS sa tim informacijama, da na auto-putevima umesto „Vozite pažljivo” stoje obaveštenja o otmici, ako postoji podatak o automobilu da se i on prikaže, da benzinske pumpe imaju te informacije na svojim LED ekranima, da bankomati prikazuju fotografije otetog deteta – objašnjava Jurić.
Policija izdaje nalog za „Amber alert”, objašnjava osnivač Fondacije „Tijana Jurić”, samo u najnužnijim slučajevima, odnosno kada veruje da je život nestalog ili otetog deteta u neposrednoj opasnosti i smatra da javnost može da pomogne u potrazi.
– Podneli smo inicijativu za uvođenje ovog sistema i razgovarali o tome sa premijerkom na našoj konferenciji u oktobru. Ona je, kada je pogledala naša obrazloženja za uvođenje ovog sistema i kada je videla spot koji smo snimili i kada smo ispričali naše iskustvo o tome kako smo mi preživljavali nestanak našeg deteta, emotivno govorila i rekla da država zaista nije dovoljno uradila i da će se ona lično potruditi da po tom pitanju uradi nešto više – kaže naš sagovornik.
Jurić navodi da usmena podrška za uvođenje ovog sistema postoji i od predsednika države, a pružio ju je i ministar za rad i socijalnu politiku Zoran Đorđević.
[adsenseyu4]
– Ako pogledamo, vrh države se slaže sa tim da mora više da se radi na unapređenju potraga za nestalom decom, ali se konkretno još ništa nije desilo i to je ono što meni zaista mnogo smeta. Nekoliko puta sam naglasio – šta treba da se desi pa da svi reagujemo, da svi načinimo neke konkretne korake? Eto, stradala nam je Tijana, Barbaru nismo našli, evo, sada se desila mala Monika – napominje Jurić.
On naglašava da je policija do sada u nekoliko slučajeva dobro reagovala.
– Fondacija će organizovati konferenciju za novinare, gde će dati državi rok za uvođenje ovog sistema, a ukoliko se to ne ispuni, mi ćemo opet krenuti u prikupljanje potpisa. Ako je to rešenje za ovu zemlju, da se cela država i građani moraju organizovati da se donese zakon ili usvoji procedura koja nije komplikovana, a oko čega se svi slažemo i gde ništa nije sporno, ako treba da se prikupi 300.000 potpisa – mi ćemo prikupiti – jasan je Igor Jurić.
„Amber alert” zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugaliji, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu. Nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.
(Politika.rs)
[adsenseyu1]