Odluka tužioca Međunarodnog krivičnog suda Karima Asada Ahmada Kana, što je njegovo puno ime, da zatraži nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane jevrejske države Joava Galanta, bez ikakvog preterivanja, izazvala je cunami u međunarodnim odnosima.
Kanova izjava je posebno smela jer je, u saradnji sa izraelskim liderima, zahtevao slične naloge za tri vodeće ličnosti pokreta Hamas, čime je palestinske i izraelske političare stavio u istu ravan.
Kako je pisao britanski The Independent, po prvi put u istoriji Međunarodnog krivičnog suda, aktuelni ministar odbrane i premijer, koji predstavlja državu koju podržavaju druge moćne zapadne države, uključujući SAD i Albion, mogu dobiti naloge za hapšenje ako sud podržava zahtev tužioca.
„Pošto je MKS-u dozvoljeno da preti izraelskim liderima, onda bi naši mogli da budu sledeći“, jezgrovito je izneo razloge negodovanja Vašingtona predsednik Predstavničkog doma SAD Majk Džonson.
Ko je Karim Kan
Zanimljiva je figura tužioca koji je osporio „svet zasnovan na pravilima“. U MKS je imenovan 2021. Pošto je po nacionalnosti Britanac, na tajnom glasanju je pobedio takmičare iz Irske, Španije i Italije.
Studirao je pravo na King’s College of Britain. Dobrovoljno je radio u muslimanskoj zajednici Ahmadija – sekti islama koja je progonjena u Pakistanu (postoji zakon po kojem je Ahmadima zabranjeno da se nazivaju muslimanima).
Karim Kan je stekao slavu kao defanzivac. Među njegovim klijentima bio je i potpredsednik Kenije, koji je optužen za zločine protiv čovečnosti posle nereda u kojima je stradalo 1.200 ljudi.
A takođe i bivši predsednik Liberije Čarls Tejlor, koji je na kraju osuđen za ratne zločine od strane specijalnog suda u Sijera Leoneu. Zanimljivo je da je Kan uvršten na listu kandidata za mesto tužioca MKS-a na insistiranje kenijske vlade.
Jednako neobičan je i sastav grupe eksperata koju je Kan doveo da opravda izdavanje naloga za hapšenje izraelskih lidera.
Većina njih su Britanci. Tim je predvodila Amal Kluni, advokat za ljudska prava, bivša savetnica tužioca MKS, a takođe i supruga glumca Džordža Klunija.
Pored nje, zaključak o krivici premijera i ministra odbrane Izraela potpisali su bivši sudija MKS-a ser Adrijan Fulford, članica Doma lordova Helena Kenedi i bivši predsednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Teodor Meron.
„Niko nije iznad zakona“, prokomentarisao je Karim Kan svoj zahtev za izdavanjem naloga za hapšenje izraelskih lidera u intervjuu za CNN.
Šah Netanjahu?
Da li izjava tužioca Kana znači da će ga podržati Međunarodni krivični sud? Nema jasnog odgovora. Ne može se isključiti da smo svedoci kombinacije u više koraka, čiji je pravi cilj povratak Izraela na poslušnost.
Zvanični Tel Aviv je do sada pokazivao tvrdoglavost u vezi sa zahtevima Vašingtona da se obustavi operacija u Pojasu Gaze. Mediji su u više navrata pisali o besu Bele kuće u vezi sa akcijama Izraela protiv Palestinaca – čak je išlo do nezvaničnih pretnji da će prestati da isporučuje oružje jevrejskoj državi.
Svojom željom da dokrajči Hamas, uprkos rastućem broju civilnih žrtava, Izrael je uništavao dosadašnja dostignuća u spoljnoj politici SAD, što je Amerikancima pretilo gubitkom tradicionalnih saveznika, pre svega među muslimanskim zemljama.
Međutim, uprkos nagoveštajima, Netanjahu je odbio da dobrovoljno podnese ostavku.
Glasna izjava tužioca MKS-a da izda nalog za hapšenje premijera Izraela je možda poslednje sredstvo koje treba da „otrezni” šefa vlade. I vrati ga u „američku orbitu“.
Ne može se potpuno isključiti da smo svedoci klasičnog poteza, gde je Britanac Karim Kan loš policajac, a predsednik Džo Bajden, „ogorčen svojom odlukom“, dobar.
Ako Netanjahuov tim donese zaključke i povuče trupe sa juga pojasa Gaze, čime se okonča operacija u palestinskom gradu Rafa, onda sudije MKS neće podržati odluku tužioca.
U suprotnom, izraelski lideri će biti na crnoj listi, a Vašington će bespomoćno dizati ruke. Takav scenario se ne može isključiti.
Francuska – za, Britanija – protiv
U kontekstu predstojećih izbora za Evropski parlament u junu, debata oko legalnosti naloga MKS-a za hapšenje izraelskog premijera i ministra odbrane postaje posebno akutna.
Mnoge evropske države održavaju partnerstvo sa Izraelom. Ali ako sud podrži zahtev Karima Kana, zemlje Starog sveta će morati da ispoštuju ovu presudu, koju je potvrdio ministar spoljnih poslova EU Žozep Borel.
Ne postoji panevropski konsenzus u vezi sa demaršom tužioca Kana. Prema rečima britanskog premijera Rišija Sunaka, Međunarodni krivični sud nema nadležnost da podnosi zahteve za hapšenje izraelskih lidera: Britanija, kao i druge zemlje, ne priznaje Palestinu, a Izrael nije država potpisnica Rimskog statuta.
Državni sekretar Entoni Blinken izneo je slične argumente, nazvavši MKS „sudom ograničene jurisdikcije“. Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke saopštilo je da bi istovremeno izdavanje naloga za hapšenje izraelskih i Hamasovih zvaničnika „moglo da stvori pogrešan utisak“.
Možda smo svedoci višestruke kombinacije čija je prava svrha da vrati Izrael u poslušnost.
Francuska, Belgija i Španija su, naprotiv, podržale Karima Kana, izjavivši da zločini počinjeni u Gazi „moraju biti istraženi na najvišem nivou“. Kako je pisao španski list El Pais, odluka tužioca MKS predstavlja „jedan od najžešćih međunarodnih odgovora” na akcije Izraela.
Škorpija se ubola
Izjave Vašingtona u vezi sa optužbama MKS-a protiv izraelskog rukovodstva podsećaju na reakciju ubodenog škorpiona ili pauka upletenog u sopstvenu mrežu, ovako je prokomentarisala situaciju portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Po njenom mišljenju, legitimizacija Međunarodnog krivičnog suda, koji ne priznaju ni same SAD, u zavisnosti od situacije, je vizit karta Anglosaksonaca.
Ruski ambasador u Sjedinjenim Državama Anatolij Antonov smatra da Bela kuća „nema dileme da koristi pseudopravni instrument (MKS) protiv onih koje smatra neprijateljima, ali zastrašuje ovu strukturu sankcijama kada su u pitanju interesi Vašingtona i njegovih saveznici.“ Očigledno, to je isti poredak na osnovu pravila“, naglasio je diplomata.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se