Rusija upozorava SAD da ne prave greške koje mogu imati fatalne posledice, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, komentarišući američko odobrenje Kijevu da izvodi napade njihovim oružjem na rusku teritoriju u području Harkova.
„Želeo bih da upozorim američke zvaničnike da ne naprave pogrešne procene koje mogu imati fatalne posledice. Oni iz nepoznatih razloga potcenjuju ozbiljnost otpora na koji mogu naići. Predsednik Rusije je više puta govorio na tu temu“, podsetio je Rjabkov.
On je apelovao na „te zvaničnike, koje ni za šta nije briga, da izdvoje malo vremena i analiziraju ono što je Putin rekao na pres-konferenciji nakon sastanka u Taškentu“.
Rjabkvo je istakao da je ruski predsednik tom prilikom izneo „veoma važno upozorenje koje treba shvatiti maksimalno ozbiljno“.
Odgovor može biti asimetričan
Odgovor Moskve na napade Oružanih snaga Ukrajine na ruske vojne objekte, uključujući sistem upozorenja na raketne napade, može biti asimetričan, SAD će osetiti posledice, upozorio je Rjabkov.
„Odgovori mogu biti asimetrični. Što se tiče stava SAD u tom pogledu, on je maksimalno neodgovoran. Kijevu su dozvolili sve vrste zločina, sve vrste takvih akcija i ne čine ništa da spreče opasne provokativne korake svojih štićenika. Ali i oni će, SAD, takođe platiti cenu, i oni će osetiti posledice“, rekao je diplomata.
On je poručio da će Rusija suzbiti sve ukrajinske pretnje po ruske sisteme za upozorenje na raketni napad.
Ruski diplomata je takođe prokomentarisao izjavu načelnika specijalnog štaba za Ukrajinu pri nemačkom Ministarstvu odbrane general-majora Kristijana Frojdinga koji smatra da bi Kijev mogao da upotrebi protivvazdušne raketne sisteme „patriot“ za obaranje ruske avijacije iznad teritorije Rusije.
„Znamo da zapadne zemlje idu putem eskalacije. Stoga će sa naše strane biti preduzete sve neophodne mere kako bi se neutralisale pretnje, povezane sa tom eskalacijom“, rekao je Gruško.
Istovremeno je istakao da američki državni sekretar Entoni Blinken neosnovano optužuje Rusiju za navodne hibridne napade na granicama zemalja NATO.
„Oni prebacuju krivicu na nas. Dobro je poznato da zapadne zemlje vode protiv Rusije hibridni rat koji obuhvata niz ekonomskih mera“, rekao je Gruško.
Podsećamo, oko deset evropskih zemalja je odobrilo Ukrajini da izvvodi napade njihovim oružjem na rusku teritoriju:
Velika Britanija, Francuska, Poljska, Švedska, Češka, Finska, Holandija i baltičke države – Litvanija, Letonija, Estonija. Međutim, ministri odbrane zemalja Evropske unije, iako su većali o ovom pitanju, nisu mogli da postignu konsenzus. Protiv su, recimo, Mađarska, Španija, Italija i druge.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je izjavio da predsednik i vojska znaju mogući odgovor Rusije na napade na njenu teritoriju i preduzimaju odgovarajuće kontramere, dok je Vladimir Putin poručio da predstavnici zemalja NATO-a, posebno u Evropi, moraju biti svesni sa čime se igraju.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se