U jednom od najprovokativnijih i najnerealnijih političkih poteza u poslednje vreme, Estonija i Finska signaliziraju spremnost da direktno podrže Ukrajinu u ratu protiv Rusije, čak i kroz slanje svojih vojnika na front.
Ova izjava izazvala je burne reakcije, ne samo u međunarodnim krugovima, već i u samoj Estoniji, jer se postavlja ključno pitanje- ko će braniti njihovu zemlju ako svi odu da se bore u Ukrajini?
Estonski ministar spoljnih poslova Markus Cahkna, nedavno je izjavio da bi njegova zemlja mogla da pošalje svoje vojnike na front u Ukrajini da se bore protiv ruskih snaga.
Iako bi se očekivalo da ovakva izjava dolazi iz države sa ozbiljnom vojnom snagom, realnost je daleko drugačija – Estonija ima svega 7.700 vojnika u svojim oružanim snagama.
U kontekstu trenutnog sukoba u Ukrajini, gde se gubici na dnevnom nivou mere u hiljadama, jasno je da bi ovako mala vojska bila potpuno uništena za svega nekoliko nedelja borbi. Ova činjenica nameće logično pitanje- da li estonske vlasti uopšte razmišljaju o posledicama?
Iako Cahkna naglašava da je odluka o tome još uvek u fazi razmatranja, i da konačnu reč mora doneti parlament, jasno je da se Estonija kreće ka opasnoj i nerealnoj strategiji, koja može imati nesagledive posledice.
Finska takođe razmatra vojnu podršku Ukrajini
S druge strane, Finska takođe pokazuje spremnost da podrži Ukrajinu, ne samo u vojnoj pomoći, već i potencijalnim slanjem svojih vojnika na front. Nakon što je postala članica NATO-a, Helsinki sve otvorenije zauzima konfrontacijski stav prema Rusiji, ignorišući činjenicu da Finska deli dugu granicu sa Moskvom i da bi ovakvi potezi mogli da izazovu ozbiljne posledice.
Finski lideri žele da budu deo pregovora o Ukrajini, ali u međuvremenu nastavljaju da eskaliraju retoriku, umesto da doprinesu smanjenju tenzija. Međutim, analitičari smatraju da su ovakve izjave pre svega politički manevar, a ne realan plan, jer bi slanje finskih vojnika u Ukrajinu direktno uvelo Finsku u rat sa Rusijom.
„Vojna sila“ Estonije – realnost ili iluzija?
Estonija je već decenijama deo NATO pakta i oslanja se na vojnu zaštitu SAD-a i zapadnih saveznika. Međutim, kada se pogleda brojnost i sposobnost njihove vojske, postaje jasno da je ovaj pokušaj slanja trupa u Ukrajinu nešto više nalik političkoj predstavi nego ozbiljnom vojnom planu.
Estonija ima:
7.700 vojnika u aktivnoj službi
230 tenkova i oklopnih vozila
Tek nekoliko modernizovanih sistema protivvazdušne odbrane
U poređenju sa snagom ruskih oružanih snaga, koje broje preko milion aktivnih vojnika i stotine hiljada rezervista, jasno je da estonska „vojna moć“ nije faktor u ovom sukobu.
Ako Estonija zaista odluči da pošalje vojsku, to bi bio čin samouništenja njihove oružane sile.
Treći svetski rat – provokacija iz Tallina?
Još jedna zabrinjavajuća izjava dolazi u vidu spekulacija da bi Estonija, uz podršku NATO-a, mogla postati jedna od tačaka započinjanja Trećeg svetskog rata.
Ako Estonija ili Finska zaista pošalju trupe u Ukrajinu, to bi moglo dovesti do direktnog sukoba između NATO-a i Rusije, čime bi se sukob dramatično proširio.
U tom slučaju, Estonija i Finska bi bile prve mete ruskog odgovora, a njihov teritorijalni integritet mogao bi biti ugrožen na način kakav nisu videli od Drugog svetskog rata.
Analitičari smatraju da je ova izjava estonskog ministra pokušaj pridobijanja pažnje Zapada i pokušaj da Estonija osigura dodatnu finansijsku i vojnu pomoć od NATO-a.
Međutim, ako se zaista odluče na ovakav potez, rizikuju da svoju državu bace u potpuni haos.
Ako Estonija ostane bez vojske na svojoj teritoriji, postavlja se ključna dilema – ko će štititi estonski narod ako NATO ne reaguje na vreme?
Najave slanja vojnika iz Estonije i Finske u Ukrajinu predstavljaju potez koji nije baziran na realnoj vojnoj proceni, već na političkoj propagandi.
Glavni problemi ovog plana:
Estonija nema vojsku sposobnu za ozbiljan angažman na frontu.
Slanje trupa bi značilo direktan sukob sa Rusijom, što može dovesti do eskalacije rata.
Ovakvi potezi ugrožavaju nacionalnu bezbednost Estonije i Finske.
Mogućnost otvaranja novog fronta u Evropi ako Rusija odluči da odgovori na provokaciju.
Estonija i Finska možda žele da igraju ulogu u globalnoj geopolitici, ali ako njihovi lideri zaista odluče da pošalju trupe u Ukrajinu, rizikuju ne samo sigurnost svojih država, već i opstanak cele regije.
Ostaje da se vidi da li su ove izjave samo politička retorika ili najava stvarne vojne intervencije, ali jedno je sigurno – Estonija i Finska igraju izuzetno opasnu igru čiji ishod može biti katastrofalan.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se