Naslovnica SPEKTAR Guskova otkriva: Srbija će uskoro proširiti svoje granice!

Guskova otkriva: Srbija će uskoro proširiti svoje granice!

Četvrt veka posle NATO agresije, prvi put je održan Svesrpski sabor, u vreme kada se vodi sudbonosna bitka između Rusije i kolektivnog Zapada. U prelomnom trenutku za Srbiju, Rusiju i svet, na pitanja portala BRATSTVO značajne odgovore daje vodeći ruski stručnjak za savremenu istoriju našeg regiona dr Jelena Guskova, akademik SANU i član Senata Republike Srpske.

* Navršilo se 25 godina od agresije NATO na SRJ. Tim povodom, Rusija je sazvala sednicu Saveta bezbednosti UN, a ruski parlament se obratio UN i parlamentima sveta tražeći osudu NATO agresije i odgovornost članica NATO. Da li to znači da će skora pobeda Rusije doneti i pravdu za Srbe?

Za bombardovanje Jugoslavije niko nije odgovarao, jer je međunarodno pravo prestalo da bude sveobuhvatno. Dakle, Rusija pokušava, dok Savet bezbednosti funkcioniše, da podseti svet na NATO agresiju i kazni odgovorne.

Mi pamtimo da su razlozi za bombardovanje bili: plan Zapada da smeni vlast u Jugoslaviji, da promeni političku konfiguraciju, orijentaciju političkog sistema i okrene ga ka Zapadu, da uništi Vojsku Jugoslavije, da rasparča Jugoslaviju, da Kosovo i Metohiju učini nezavisnom državom, da slobodno stacionira NATO snage na Kosovu i širom Jugoslavije.

Rusija zasad nije uspela da dokaže članicama Saveta bezbednosti potrebu da se osudi NATO. Ali, to će morati da se uradi na drugi način. Posle naše skore pobede u Ukrajini, počećemo da obnavljamo ne samo sistem odnosa između zemalja, nego i međunarodne organizacije, uključujući UN, Savet bezbednosti i evropske strukture.

Pošto Srbija zasad nije potpuno stala na stranu liberalnog Zapada, ona treba malo da manevriše i sačeka da zajedno sa Rusijom krene u obnovu sveta.

* Jedan ste od vrhunskih svetskih eksperata za period 1990-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije. Znate sve detalje o tome kako je Zapad razbijao istorijsku Srbiju i koliki je otpor pružao srpski narod. Da li je uopšte moguće postići trajan mir i saradnju na evropskom tlu bez ispravljanja nepravdi koje su nanete srpskom narodu, tj. bez njegovog oslobođenja i ujedinjenja?

Sa Evropom iz prethodnog perioda moguće je sarađivati, ali se ulaziti u EU ne sme. EU proživljava svoje poslednje mesece. Treba biti u prijateljstvu sa Rusijom i njenim saveznicima, jer samo mi možemo da ostvarimo ideju trajnog mira, ravnopravnosti zemalja i naroda i nezavisnosti država. E, tada ćemo i početi da ispravljamo nepravde nanete srpskom narodu.

Vašington će izgubiti snagu i ustupiće Evropljanima pravo da sami rešavaju svoje probleme. I počeće proces ponovnog ujedinjenja srpskih zemalja. Raspašće se i NATO, pa će se Crna Gora osloboditi obaveza prema NATO-u i ponovo će se ujediniti sa Srbijom i Republikom Srpskom.

* Vi ste akademik SANU i član Senata Republike Srpske. Srbi veoma poštuju Vaš angažovani naučni rad posvećen teškim stranicama naše savremene istorije. Srbija je pomagala borbu i stvaranje Republike Srpske, a Srpska čini se, sada prednjači u odbrani srpskih tekovina. Kako Vi vidite Svesrpski sabor, održan 8. juna i njegove rezultate?Da li smo svedoci jačanja ukupnih srpskih pozicija?

Više puta sam govorila da je Balkan postao poligon za obezbeđivanje samostalnosti NATO,

pokazatelj mogućosti rešavanja problema silom i proklamovanja „prava jačeg“, prava na upotrebu vojnih sredstava protiv drugih država bez odluke UN; za rušenje postojećeg sistema međunarodnog prava, proveru efikasnosti upravljanog informacionog prostora, proveru reakcije svih evropskih struktura, pojedinih država, posebno Rusije, na legitimnost agresije, na omalovažavanje uloge UN.

Ali, 1991-1995. Srbe nisu uspeli da slome. I onda su odlučili da bombarduju (1994, 1995, 1999). Ali ni time ih nisu bacili na kolena. Morali su da primene plan (Džina Šarpa) obojene revolucije, to jest smene vlasti, koristeći metodologiju nenasilnih formi otpora i strategiju „kontrolisanog haosa“. I tek su time uspeli.

Ali… istorija Srbije posle 2000. godine pokazuje da iako Zapad gura svoje ljude na vlast u

Beogradu, opet im ne ide sve lako i bez briga – ni na sankcije Rusiji ne pristaju, ni Kosovo neće da priznaju… Mislim da su se na Zapadu već umorili od traganja za odgovorom na pitanje: zašto?

Najvažnije je to što Srbi imaju drugačiji istorijski, kulturni, civilizacijski, genetski kod, kao i Rusi. Srbi kao narod imaju niz karakteristika usko nacionalnog karaktera koje Zapad ne može da slomi: nepristajanje na potčinjenost, težnja da budu slobodni, briga o bližnjima, privrženost srpskim nacionalnim običajima, kulturi, veri i „srpstvu“, snažna proruska orijentacija među običnim ljudima.

Okupivši se na Svesrpskom saboru, Srbi su pokazali celom svetu da su ostali jak narod, da su spremni da brane svoj nacionalni kulturni prostor, a zatim i da se ujedine.

Srbima je već danas jasno da Zapad neće podržati ravnotežu na Balkanu, pričaće o ujedinjenju Balkana, ali će podsticati otkidanje delova teritorije od Srbije, Makedonije, Crne Gore, i stvarati Veliku Albaniju, učiniće sve da se Srbi ne ujedine.

Međutim, srpski INAT ruši sve planove Zapada. Srbija će ne samo da opstane i očuva se, već i da se ujedini i proširi svoje granice. A za to treba biti jak i ne žrtvovati svoje interese. Danas, najverovatnije, Republika Srpska nastupa kao lider srpstva na Balkanu.

Banja Luka je uvek razmišljala o zajedničkim aktivnostima na zaštiti interesa Srba na Balkanu; predlagala je svim Srbima u regionu da stvore zajedničku politiku i ujedine se oko cilja zaštite srpskog naroda, ma u kojoj državi živeo. RS se bori za očuvanje i ujedinjenje srpske kulture i tradicije u celom regionu.

Svesrpski sabor je značajan korak ka ujedinjenju svih Srba. Srbi se vraćaju razumevanju svoje uloge u istoriji, svesti o potrebi očuvanja nacionalnog identiteta, nezavisnosti i slobode. Nadam se, zajedno sa Rusijom.

* Teško je zamisliti ponovno ujedinjenje delova srpskog naroda i oslobođenje Kosova i Metohije, pa ni jačanje ruskog uticaja na Balkanu bez čvrstog državnog saveza Srbije i Rusije. Da li je Rusija spremna za to? Našoj javnosti se plasira teza da to nije realno, jer «mi smo okruženi zemljama EU i NATO». Zašto ruski političari retko o tome govore?

Vreme državnog ujedinjenja Rusije i Srbije još nije nastupilo. Prvo moramo da rešimo probleme ne samo naših odnosa sa susedima, već i celokupnog svetskog poretka. A naš važan saveznik u ostvarivanju tih planova su Srbi. Novi svet ćemo graditi zajedno.

Dakle, pitanje je: ko može da spase svet od globalizma? Moj odgovor je: jaka Rusija zajedno sa Srbima. I u tome je istorijska uloga Republike Srpske i, naravno, Srbije.

(Diana Milošević, srbratstvo.ru)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social