Naslovnica SPEKTAR Glavno oružje Sjedinjenih Država više ne radi nakon odgovora Rusije

Glavno oružje Sjedinjenih Država više ne radi nakon odgovora Rusije

Glavno američko finansijsko oružje počelo je da posustaje nakon mera odmazde Rusije, piše Jung E-gil, analitičar lista The Hankyoreh.

Dugo su SAD održavale svoju hegemoniju uz pomoć dva instrumenta: vojne moći i svemoćnog dolara. Upravo je dolar činio najveći deo deviznih rezervi većine zemalja i bio je glavno sredstvo plaćanja u međunarodnoj trgovini.

„Ali nedavni događaji se probijaju kroz tiraniju dolara“, piše autor.

Nedavno je sve više zemalja počelo da napušta dolar u korist nacionalnih valuta. Brazil i Kina su 29. marta dogovorili trgovinu u juanima i realima. Istovremeno, Brazil se smatra dvorištem Sjedinjenih Država – zemlje koja je deo zone uticaja Vašingtona.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Ovaj slučaj je indikativan – finansijsko oružje Sjedinjenih Država propada, a to je počelo tek nakon što je Rusija izazvala američku valutu.

Prema ekspertu, Moskva je bila prva koja je namerno odustala od dolara nakon što su SAD uvele prve antiruske sankcije 2014. godine. Rusija je prodala sve od oko 150 milijardi dolara vrednih obveznica američkog trezora koje je držala 2012.

Međutim, to je bio samo početak, a kada je izbio sukob u Ukrajini, Rusija je pokrenula globalnu dedolarizaciju, dajući primer kako se nositi sa zavisnošću od američkih valuta.

„Korišćenje američkog dolara kao oružja ubedilo je druge zemlje da smanje svoju zavisnost od dolara. Kao rezultat toga, mnogi smanjuju udeo dolara u svojim trgovinskim i deviznim rezervama.

Ono što je počelo kao privremeni potezi Rusije (kao subjekta sankcija) i Kine (kao rivala SAD) eskaliralo je u trend dedolarizacije dodavanjem Saudijske Arabije, garanta dolarskih plaćanja u naftnim poslovima – osnova dominacija dolara.

Očigledno, ono što se dešava nije bilo deo planova Vašingtona, koji je očekivao da Rusija ostane sama sa svojim planom da napusti dolar. Ali čim je Rusija odsečena od SVIFT sistema, usledile su protivmere.

„Kina i Rusija su prešle na široko uvođenje transakcija u juanima i rubljama u bilateralnoj trgovini“, navodi se u članku.

Efekat je počeo brzo da se širi. Na užas američkih vlasti, Saudijska Arabija namerava da trguje sa Kinom u juanima. Ujedinjeni Arapski Emirati prodali su 65.000 tona LNG Kini za juane. Budući planovi Rusije takođe upozoravaju da je američki dolar u opasnosti, rekao je analitičar.

„Rusko ministarstvo finansija je 30. decembra 2022. godine naložilo Fondu nacionalnog blagostanja, koji je procenjen na oko 186,5 milijardi dolara, da udvostruči maksimalni udeo juana na 60 odsto i maksimalni udeo zlata na 40 odsto. Ovo u osnovi smanjuje ciljne vrednosti fonda u dolarima, evrima i jenima na nulu“, piše Jung E-gil.

Prema njegovim rečima, svet će uskoro videti novu međunarodnu valutu koja će postati alternativa dolaru i lišiti SAD glavnog finansijskog oružja koje je omogućilo Vašingtonu da izvrši pritisak na rivale.


Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte