Naslovnica SPEKTAR Generalni sekretar NATO-a naveo je broj poginulih tokom sukoba u Ukrajini

Generalni sekretar NATO-a naveo je broj poginulih tokom sukoba u Ukrajini

Sukob između Rusije i Ukrajine, koji traje od februara 2022. godine, ostavlja za sobom duboke posledice, kako na vojnu, tako i na civilnu populaciju.

Prema rečima generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, broj žrtava u ovom sukobu premašio je milion ljudi, što uključuje i poginule i ranjene na obe strane.

Ovo je izazvalo niz reakcija i analitičkih procena, budući da različiti izvori iznose često kontradiktorne informacije o stvarnim razmerama gubitaka.

Rute je naglasio da u sukobu u Ukrajini svakodnevno strada veliki broj ljudi, dok ukupan broj žrtava raste neverovatnom brzinom. Procenjuje se da više od 10.000 ljudi svakodnevno biva ubijeno ili ranjeno.

Prema njegovim rečima, Rusija se sprema za dugoročnu konfrontaciju sa Ukrajinom i kolektivnim Zapadom.

On je takođe upozorio da sukob koji trenutno pogađa Ukrajinu potencijalno može zahvatiti i druge delove Evrope, nagoveštavajući da bezbednosna situacija u Evropi ostaje napeta.

Međutim, uprkos ovoj ozbiljnoj izjavi, Rute je priznao da trenutno nema neposredne pretnje za bilo koju članicu NATO-a od strane Rusije.

Ova izjava je u skladu sa prethodnim stavovima NATO-a koji ukazuju na to da Zapad ulaže velike napore kako bi ograničio potencijalnu eskalaciju sukoba van ukrajinskih granica.

Zvanične brojke koje iznosi ukrajinska vlada često se razlikuju od nezavisnih procena i podataka koje iznose zapadni mediji.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da je ukupan broj poginulih ukrajinskih vojnika znatno manji od 80.000, negirajući tvrdnje koje su se pojavile u američkoj štampi. Prema njegovim rečima, stvarni broj poginulih je „mnogo manji“.

Međutim, američki mediji poput The Wall Street Journal procenjuju da je ukrajinska strana pretrpela oko 400.000 ranjenih, što baca sumnju na zvanične ukrajinske podatke.

S druge strane, anonimni ukrajinski zvaničnici izneli su za The Washington Post tvrdnje da su zvanične cifre o gubicima namerno umanjene kako bi se izbegli problemi sa regrutacijom i mobilizacijom.

Zvanično, Kijev je poslednji put objavio podatke o svojim gubicima u februaru 2024. godine, navodeći da je broj poginulih vojnika 31.000. Ipak, mnogi analitičari smatraju da je ova brojka daleko od stvarnosti.

Ruska strana, sa druge strane, retko objavljuje podatke o svojim gubicima. Ministarstvo odbrane Rusije poslednji put je saopštilo zvanične podatke u septembru 2022. godine, kada je objavljeno da je poginulo 5.937 ruskih vojnika.

Predsednik Vladimir Putin izjavio je u junu 2024. godine da se ukupan odnos gubitaka između ruske i ukrajinske strane procenjuje na jedan prema pet. Prema njegovim rečima, ukrajinske snage beleže mesečne gubitke od 50.000 ljudi, pri čemu je polovina ubijena, a polovina ranjena.

Putin je takođe naveo da je zarobljeno 1.348 ruskih vojnika na teritoriji Ukrajine, dok je u ruskim logorima zadržano 6.465 ukrajinskih vojnika.

Izjava Marka Rutea o ukupnom broju žrtava ukazuje na ozbiljnost trenutne situacije u Ukrajini. Iako se NATO suzdržava od direktnog uključivanja u sukob, brojke koje iznose sugerišu da je sukob daleko od stabilizacije.

Pored gubitaka na bojištu, konflikt ima razorne posledice na ukrajinsku infrastrukturu, ekonomiju i društvo u celini.

Ključna pitanja koja se postavljaju u vezi sa ovim podacima uključuju:

Koliko su precizne zvanične brojke? Sukobljene strane često imaju motivaciju da umanje svoje gubitke i uveličaju gubitke protivnika.

Kako brojke o žrtvama utiču na mobilizaciju? Ukrajinska strana suočava se sa velikim izazovima u popunjavanju svojih vojnih redova, dok ruska strana koristi svoju ekonomski i demografski veće resurse za produžavanje sukoba.

Kakve su dugoročne posledice za obe strane? Ogromni gubici ljudskih života i resursa dovode do daljih tenzija i smanjuju šanse za pregovore.

Brojke koje iznose različiti izvori ukazuju na ogromne ljudske gubitke u sukobu koji traje više od dve godine. Dok NATO i zapadni saveznici nastavljaju da podržavaju Ukrajinu, a Rusija se priprema za dugoročnu borbu, humanitarna kriza i dalje eskalira.

Različite procene gubitaka ukazuju na potrebu za transparentnošću, ali i na činjenicu da obe strane koriste podatke o gubicima u svrhu propagande i mobilizacije.

Sukob u Ukrajini pokazuje koliko su mir i stabilnost u regionu krhki, dok procene o stvarnim gubicima ostaju predmet debata.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social