Naslovnica SPEKTAR GENERAL MATIS: Hitno izgraditi ofanzivno svemirsko oružje za odbranu od Rusije i...

GENERAL MATIS: Hitno izgraditi ofanzivno svemirsko oružje za odbranu od Rusije i Kine

matis

Neiznenađujuće s ozbirom na intenzivni fokus na brutalan posrednički rat Saudijske Arabije, govor sekretara odbrane Džejmsa Matisa u američkom Institutu za mir u Vašingtonu u utorak, fokusirao se na njegov poziv za prestanak vatre u građanskom ratu u Jemenu.

Međutim, širok spektar razgovora generala dotakao se brojnih drugih tema, uključujući njegovu podršku za izgradnju američkih ofanzivnih oružja u svemiru.

Kada je upitan o nastajanju američkih “Svemirskih snaga,“ Matis je objasnio da je dominacija u svemiru neophodna radi očuvanja američkog načina života. A da bi se suprotstavili geopolitičkim rivalima koji bi mogli zloupotrebiti sopstvenu svemirsku superiornost, Pentagon mora da nastoji da razvije i rasporedi svemirsko oružje.

“Moraćemo da budemo spremni da koristimo ofanzivno oružje u svemiru ako neko odluči da ga militarizuje i krene u ofanzivu. Ne možete jednostavno igrati u odbrani. Nijedan sport na svetu, nijedan konkurentan sport na svetu, ne može jednostavno igrati odbranu i pobediti. A ovo nije oblast gde želimo da budemo na drugom mestu.“

Matis, koji je jednom rekao da “nije protiv“ svemirske sile, ranije je upozorio o naporima Rusije i Kine da razviju sopstveno svemirsko vatreno oružje i njihove napore opisao kao direktnu pretnju američkoj autonomiji. Kako bi se suprotstavili tome, SAD će morati da rasporede naprednije satelite i naoružanje, koje će, pored svojih odbrambenih sposobnosti, imati i ekonomsku komponentu.

[adsenseyu5]

Kako je Matis objasnio, svemir je “kritičan za našu ekonomiju, on je od ključnog značaja za naš način života, mi se oslanjamo na njega,“ rekao je Matis. Pored mogućnosti nadzora, američki sateliti se koriste za navigaciju, komunikaciju, trgovinu i bankarstvo.

I iako se nada da SAD nikada neće morati da pribegnu svemirskom ratovanju, kako konkurentne sile raspoređuju sve više resursa na krajnjoj granici, na kraju će SAD biti primorane da računaju na mogućnost da rivalske sile možda neće želeti da se pridržavaju dugotrajne politike neutralnosti svemira koja je postojala mežu nacijama još od 1960-ih godina.

Jedan primer toga se dogodio pre više od jedne decenije, kada je Kina sprovela svoj prvi test antisatelitskog oružja još 2007. godine.

“Moraćemo da prepoznamo ako nacije nisu voljne da žive po tim pravilima… moraćemo da imamo sposobnosti da se branimo, i sposobnost da napadnemo.“

U avgustu je potpredsednik Majk Pens otkrio plan potrošnje za uspostavljanje Svemirskih sila kao potpuno odvojene grane koja će koštati 8 milijardi dolara tokom pet godina – beznačajna suma u poređenju sa 716 milijardi dolara izdvojenih za američku vojsku 2019. godine. Iako nije komentarisao raspodelu budžeta, pretpostavljamo da bi Matis to video kao dobro potrošen novac, naginjući ka tome da bi to trebalo da bude prioritet nacionalne bezbednosti.

Komentari Matisa o Svemirskim silama počinju na 50 minuta videa ispod.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]