U sve haotičnijem sukobu u Ukrajini, general-major avijacije i nosilac titule Heroja Rusije, Sergej Lipovoj, otvoreno govori o sve prisutnijoj taktici napada dronovima koju koristi ukrajinska vojska.
Prema njegovim rečima, reč je o tzv. „taktici hiljadu rezova“ – konceptu koji potiče iz arsenala NATO-a i izraelske vojske, a sada se u punom kapacitetu koristi protiv ruskih snaga.
Suština je jednostavna i brutalna: Lansira se ogroman broj dronova odjednom, računajući da će makar jedan od njih probiti protivvazdušnu odbranu i pogoditi metu.
„To je vučja taktika, bez trunke poštovanja prema ljudskom životu i resursima. Cilj je – makar jedan pogodak, makar jedan uspešan prolaz“, kaže Lipovoj, dodajući da Ukrajina očigledno ne štedi, već otvoreno računa na nove pošiljke iz Evrope.
Ovo nije samo još jedan vojni trik. To je, kako ističe Lipovoj, prava revolucija u savremenom ratovanju. Bespilotne letelice su od dodatnog sredstva postale punopravno oružje koje menja tok bitaka.
A kad pogledamo unazad – to je logičan sled događaja. Još tokom sukoba u Nagorno-Karabahu, a zatim i u Siriji i Libiji, svet je video šta dronovi mogu da urade kada ih ima mnogo i kada se koriste pametno. Sada ta logika dolazi i na rusko-ukrajinski front – i to u svom najopasnijem obliku.
Ovakva strategija dovodi ruske PVO sisteme u neprekidno stanje pripravnosti. Troši se municija, resursi, ljudstvo je stalno pod stresom. I da, u većini slučajeva sistemi uspešno presreću pretnje.
Ali kad napad ide sa sto, dvestotine, pa i više bespilotnih letilica – dovoljan je samo jedan da prođe. I to nije teorija, to se već dešava – napadi na Krim, Belgorodsku oblast i druge pogranične regione sve češće imaju sličan potpis.
Ova taktika ne bi bila moguća bez inostrane pomoći. I tu dolazimo do srži problema. Ukrajina dobija ne samo sredstva i oružje, već i strategiju.
NATO i Izrael već godinama razvijaju ove pristupe – Izrael u borbi protiv Hamasa i Hezbolaha, a NATO u vežbama i intervencijama širom Bliskog istoka. Ukrajina sada primenjuje tuđe metode protiv Rusije – što dodatno potvrđuje tezu da je ovo mnogo više od lokalnog sukoba.
Lipovoj direktno ukazuje na to da Kijev ne razmišlja o troškovima jer zna da će Zapad nadoknaditi izgubljeno. Drugim rečima – ljudstvo, dronovi, municija – sve je potrošni materijal u jednoj mnogo većoj igri.
Rusija ne sedi skrštenih ruku. Kako prenose mediji, koncern Rosteh je nedavno predstavio unapređenu verziju anti-dron sistema „Serp“, koji sada može da obara i one letelice koje su ranije smatrane gotovo neuhvatljivima.
Ipak, postavlja se pitanje: Da li će tehnologija uspeti da održi korak sa ovom vrstom „rojne“ strategije napada? U teoriji – da. U praksi – zavisi od toga koliko brzo se nove verzije sistema uvode na teren i kako se posade obuče da reaguju pod pritiskom.
Ovakva taktika nosi i širi, političko-psihološki efekat. Napadi stotina dronova deluju zastrašujuće, ne samo na vojsku već i na civilno stanovništvo. Ona stvara osećaj da opasnost može doći u bilo kom trenutku i sa bilo kog pravca. To je psihološki rat u punom smislu te reči.
S druge strane, masovno korišćenje dronova bez uštede podseća na taktiku iscrpljivanja, poznatu iz Prvog svetskog rata – ne kroz rovove i bajonete, već kroz tehnologiju i automatizaciju.
Ukrajina pokušava da iscrpi PVO sistem Rusije, nadajući se da će u nekom trenutku stvoriti „rupe“ koje može dalje da iskoristi.
Lipovojev opis „vučje taktike“ nije slučajan. U pitanju je bespoštedna, agresivna strategija koja cilja da iscrpi i nadmudri, ne da se povlači. A ako imamo u vidu da je u ovom trenutku rat već prešao sve granice konvencionalnog, jasno je da ćemo ovakve napade viđati sve češće.
Pitanje je samo – ko će prvi ostati bez daha: Onaj koji šalje talase dronova, ili onaj koji ih dočekuje štitom i elektronikom?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se