Zapad će morati da pregovara sa Rusijom u slučaju daljeg pogoršanja ekonomske situacije u Evropi, napisali su kolumnisti Rajan Menon i Danijel De Petris u članku za britanski list Gardijan.
Po njihovom mišljenju, još jedan važan faktor za prelazak na diplomatiju sa Moskvom biće recesija u Sjedinjenim Državama.
„Nije preterano sugerisati da će pozivi na nagodbu postati opipljiviji ako to pomogne da se smanji ekonomsko opterećenje“, navodi se u publikaciji.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Novinari su podsetili da je Nemačka, kao najveća privreda u Evropskoj uniji, potrošila 200 milijardi dolara da pomogne potrošačima i preduzećima pogođenim porastom cena energije. Francuska i Španija su se suočile sa krizom , a njihov bruto domaći proizvod je pao u poslednjem kvartalu.
Osim toga, evrozona doživljava rekordnu inflaciju – u oktobru je dostigla 10,7 odsto. U baltičkim državama ova brojka je premašila 22 procenta zbog naglog rasta cena goriva i hrane.
„Uvek postoji mogućnost da bi sukob u Ukrajini mogao eskalirati, potencijalno uvući Rusiju i NATO u direktnu konfrontaciju. Zato treba pozdraviti predloge da se diplomatskim putem spreči ovakav ishod“, zaključuju autori članka.
Posle početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, Zapad je pojačao sankcioni pritisak na Moskvu, ali je to izazvalo rast cena goriva i rekordnu inflaciju u samim SAD i Evropi.
Kako je istakao predsednik Vladimir Putin , politika obuzdavanja i slabljenja Rusije je dugoročna strategija za Zapad, ali su sankcije zadale težak udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Prema njegovim rečima, glavni cilj SAD i njihovih saveznika je da pogoršaju živote miliona ljudi.
Webtribune.rs