Dugi niz godina Rusija izlazi kao pobednica iz većine međunarodnih geopolitičkih sukoba, a uzrok za to je odlično obrazovanje predsednika Vladimira Putina, piše francuski list „Figaro“.
Njegovo znanje geografije, poznavanje političke karte sveta i glavnih karakteristika svake države i naroda igraju važnu ulogu i doprinose uspehu Rusije na međunarodnoj areni, prenosi list.
Kao primer za to list navodi slučaj kada je Putin prekinuo govor ministra poljoprivrede Rusije Aleksandra Tkačeva, koji je govorio o isporuci svinjskog mesa u Indoneziju. Predsednik je objasnio da ministar greši s obzirom da je reč o zemlji u kojoj je oko 87 odsto stanovništva muslimansko, zbog čega tamo nije moguće izvoziti svinjetinu.
[adsenseyu1]
Za razliku od drugih svetskih lidera, Putin je svestan kulturne razlike u obrazovanju i načinu razmišljanja drugih naroda, što mu omogućava da vodi promišljeniju politiku, ističe list.
Već duži niz godina Putinu se suprotstavljaju zapadni lideri, koji se apsolutno ne razumeju u ova pitanja. Na primer, Nikola Sarkozi i Džordž Buš nisu znali razliku između šiita i sunita na početku svojih predsedničkih mandata, što je dovelo do kraha njihove politike na Bliskom istoku, a isto važi i za današnje lidere. Na primer, Donald Tramp meša Austriju i Australiju, a Emanuel Makron naziva Gijanu, francusku teritoriju u Južnoj Americi, ostrvom, dodaje list.
Loše poznavanje geografije zapadnih lidera dovodi ih do potpunog nerazumevanja ključnih međunarodnih geostrateških pitanja. Kao primer francuski list navodi da su se u Maliju islamisti smatrali protivnicima francuskih interesa, ali su u Siriji smatrani saveznicima protiv Bašara el Asada.
Razlog za to su slabi sistemi obrazovanja na Zapadu, ističe list. Na primer, ova disciplina nije uključena u obavezni školski program u SAD, a u francuskim obrazovnim institucijama geografiji skoro uošte ne posvećuju vreme. Drugi razlog za to je potpuno odsustvo interesovanja zapadnih lidera, jer se oni bave samo ekonomskim i finansijskim ili još beskorisnijim pitanjima.
Zbog toga oni nemaju jasnu dugoročnu strategiju koja bi im omogućila da razumeju ko su im prijatelji, a ko neprijatelji, koje zemlje ne bi trebalo da izbace iz ravnoteže radi očuvanja mira u svetu i kakav je realan odnos snaga između država. Sve ovo dovodi do mnogih geopolitičkih grešaka za koje plaća ceo svet. Na primer, pojava Islamske države je posledica uništavanja Iraka od strane Amerikanaca 2003. godine i podržavanja oružanih pobunjenika u Siriji.
Sve ovo objašnjava zbog čega Rusija svojom jasnom strategijom u svim regionima sveta konstantno izlazi kao pobednica iz većine svetskih sukoba, iako su na političkom, ekonomskom i vojnom planu zapadne zemlje mnogo jače, zaključuje francuski list.
(Novosti.rs)