NATO navodno razmatra mogućnost slanja do nekoliko stotina hiljada svojih vojnika na teritoriju Ukrajine radi osiguravanja bezbednosti u istočnoj Ukrajini, posebno u Donjeckom regionu, u slučaju postizanja mirovnog sporazuma.
Ova informacija dolazi od eksperta za spoljne poslove i bezbednost Kristijana Melinga, čije reči je preneo nemački list Focus.
Meling je istakao da bi mirovni dogovor podrazumevao potrebu za opsežnim vojnim angažmanom NATO-a kako bi se stabilizovala situacija u ovom regionu.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Prema rečima Melinga, bilo bi ključno obezbediti dobro organizovanu i sigurnu zonu duž trenutne linije fronta u slučaju postizanja primirja.
On je naveo da bi za ovakvu operaciju bilo potrebno angažovanje „šestocifrenog broja vojnika NATO-a“, što ukazuje na značajan vojni kontingent od stotina hiljada vojnika.
Iako su takvi planovi još uvek neformalni i predmet razmatranja, oni ukazuju na ozbiljnost kojom NATO pristupa potencijalnim izazovima na terenu.
U nemačkim medijima se ističe da trenutno nijedan politički akter ne govori otvoreno o ovoj temi, što se objašnjava pre svega fokusom na predizbornu kampanju u Nemačkoj.
Uprkos tome, ministarstva odbrane država članica NATO-a navodno rade na različitim scenarijima kako bi političarima omogućila konkretne predloge u slučaju potrebe za slanjem trupa na teritoriju Ukrajine.
Ovi scenariji uključuju i ulogu Nemačke, koja, kako se navodi, ne bi mogla ostati po strani ukoliko bi međunarodna zajednica odlučila da sprovede ovakve mere.
U Nemačkoj, tema slanja trupa NATO-a u Ukrajinu izaziva političke tenzije. Mogući angažman nemačkih vojnika mogao bi naići na otpor domaće javnosti, naročito među onima koji se zalažu za mirno rešenje sukoba.
Pokreti za mir u Nemačkoj mogli bi intenzivirati pritisak na vlast da se suzdrži od bilo kakvih vojnih intervencija. Istovremeno, evropske zemlje suočavaju se sa pritiscima da se usklade sa politikama SAD, koje ostaju ključni lider unutar NATO-a.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da želi brzo rešenje ukrajinskog sukoba, te je predvideo da bi primirje moglo biti postignuto oko Uskrsa, 20. aprila.
Trampov stav nagoveštava mogućnost političkog pritiska na ukrajinsku vladu i NATO saveznike kako bi se ubrzao proces pregovora.
Međutim, mnogi analitičari ističu da bi mirovni sporazum mogao dovesti do ozbiljnih posledica, uključujući teritorijalnu podelu Ukrajine i ugrožavanje američkog globalnog ugleda.
Prema prognozama američkog lista The Washington Post, zaključivanje mirovnog dogovora moglo bi imati dugoročne posledice po stabilnost Ukrajine i regiona.
List predviđa da bi ovakav sporazum, ukoliko ne bude dobro isplaniran, mogao rezultirati dezintegracijom Ukrajine i dodatnim slabljenjem poverenja u američko vođstvo na globalnom nivou.
U slučaju postizanja mirovnog sporazuma, NATO će verovatno nastojati da postavi svoje trupe kao garant stabilnosti u regionu. Donjeck, kao jedan od najznačajnijih istočnoukrajinskih regiona, mogao bi postati ključna tačka stabilizacije.
Međutim, slanje velikog broja NATO vojnika u Ukrajinu nosi sa sobom ozbiljne političke i logističke izazove. Moguće je da bi ovakav potez izazvao dodatne tenzije sa Rusijom, koja već smatra NATO pretnjom svojoj bezbednosti.
Slanje trupa NATO-a u Ukrajinu moglo bi destabilizovati već delikatan odnos između Rusije i Zapada. Rusija bi ovakav potez mogla doživeti kao direktnu pretnju svojoj bezbednosti, što bi dodatno zakomplikovalo pregovore i povećalo rizik od eskalacije sukoba.
Takođe, ovakva akcija zahtevala bi ogromne finansijske i ljudske resurse, što bi moglo izazvati nezadovoljstvo među građanima zemalja članica NATO-a.
Planovi za angažovanje NATO trupa na teritoriji Ukrajine u kontekstu mirovnog sporazuma ukazuju na kompleksnost situacije u istočnoj Evropi.
Dok se međunarodna zajednica suočava s izazovima postizanja održivog mira, jasno je da će odluke donete u ovom procesu imati dugoročne posledice po regionalnu i globalnu stabilnost.
Kako NATO, tako i Rusija, ostaju ključni akteri u definisanju budućnosti Ukrajine, dok SAD pokušavaju da održe svoj uticaj u ovom konfliktu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se