Ako slušate “zvanični“ Vašington, da uključimo i medijski komentarijat establišmenta, neprihvatljivo je kritikovati Federalne rezerve, jer bi one trebalo da su “nezavisne“ od vlade i time nepobitne, uprkos činjenici da, kao centralna banka, FED odlučuju o fiskalnoj politici za celu zemlju.
Nije važno što je Izvršna vlast, prvenstveno, sa Kongresom koji igra sekundarnu ulogu, od strane osnivača određena za tu odgovornost. Na kraju krajeva, predsednici su postavili ton za domaću i stranu politiku; zašto bi oni trebalo da ćute kada je reč o monetarnoj politici?
[adsenseyu1]
Predsednik Donald Tramp ne veruje da bi predsednici trebalo da ćute po pitanju poltike Fed-a ili da centralna banka ne može dobiti ukor, naročito kada njihove fiskalne politike ublažavaju njihove ekonomske inicijative na štetu američkog naroda.
Kako The Gateway Pundit izveštava, Vol Strit je video svoj 102. rekord na berzi prošle nedelje pod ekonomskim rukovodstvom predsednika Trampa, samo da bi ponovo bili izbrisani padom od 1.500 poena nakon što je predsednik Federalnih rezervi (i Trampov kandidat) Džerom Povel još jednom podigao kamatne stope.
Nazivajući Fed “ludim,“ predsednik je u pravu što dovodi u pitanje agresivna povećanja tokom njegovog predsedništva, koja izgledaju osmišljena kako bi sprečila njegov ekonomski napredak u najnepovoljnijim vremenima (kao sada, neposredno pre srednjoročnih izbora).
Trampova ekonomija nije ništa drugo do čudo, s obzirom da je oživela nakon osam dugih, neproduktivnih godina pod najkorumiranijim predsednikom u savremenoj istoriji, Barakom Huseinom Obamom. Ali tokom njegovog mandata, kamatna stope su pale na nulu i ostale tamo većinu njegovog predsedništva – pa ipak, on je i dalje uspevao da upravlja sa prosečno manje od dva procenta rasta godišnje, ostvarujući svoje najgore predsedništvo za ekonomski rast još od Herberta Huvera početkom 1930-ih godina.
U decembru 2015. godine, kada je predsednika Fed-a Dženet Jelen konačno podigla kamatne stope za četvrtinu procenta, CNBC je istakao da je Obama bio dobitnik “najkompaktnije monetarne politike u istoriji SAD-a.“
Tramp je bio u pravu 2016. godine i ponovo je upravu
Ali sada kada je predsednik Tramp oporavio ekonomiju, postoje snage koje su angažovane da umanje njegove uspehe – što su zapravo uspesi zemlje – i unište njegov napredak – što je zapravo napredak zemlje.
Zašto?
To je ono što predsednik želi da zna.
“Problem koji ja imam je sa Fed-om. Fed su podivljale. Mislim ne znam koji je njihov problem da povećavaju kamatne stope, to je smešno,“ rekao je on za Fox News u vezi sa povećanjem stopa, prenosi Market Watch. “Po mom mišljenju, problem su Trezor i Fed. Fed su poludele, a nema razloga da to čine. Nisam srećan zbog toga.“
Naravno, establišment Vašingtona i politički komentarijat su potisnuli predsednikove komentare, ali to je ono što establišment radi sve vreme kada je reč o trenutnom stanaru Bele kuće – bez obzira na to koliko puta on dokaže da oni greše.
“Molim vas, pokažite i na ovom istorijskom grafikonu stope sredstava Fed-a gde su tačno trenutne Fed “poludele“,“ napisao je na tviteru Ben Vajt, glavni ekonomski dopisnik Politico-a (pravi stručnjak, a ne milijarder u Ovalnoj kancelariji), uključujući i naplatu stope sredstava Feda još od 1970. godine koja pokazuje uspone i padove.
I dok je predsednik Tramp još jednom kritikovao Jelenovu zbog toga što je toliko dugo držala niske stope, poenta koju je pokušavao da iznese tada je ista ona koju pokušava da iznese sada: Ne možete stope da držite toliko nisko toliko dugo vremena a onda da ih podignete verujući da više neće biti serija mehura sredstava koji se pojavljuju svuda okolo.
“Čim stope odu gore, berza ide dole,“ rekao je republikanski kandidat Tramp u septembru 2016. godine, dodajući da je verovatno da je Jelenova držala stope dole kako bi Obama izgledao uspešno.
On je bio u pravu tada, i u pravu je sada.
Webtribune.rs