Naslovnica IZA OGLEDALA Evo zašto se pojavio misteriozni sjaj u Turskoj pre zemljotresa

Evo zašto se pojavio misteriozni sjaj u Turskoj pre zemljotresa

Misteriozni predznak prirodne katastrofe- Nekoliko sekundi pre zemljotresa u Turskoj i Siriji, ljudi su videli plavi sjaj na nebu – i 6. i 20. februara. 

Seizmička energija

Većina zemljotresa se dešava na dubokim rasedima, koji služe kao granice litosferskih ploča. Tri takve ploče spajaju se u Turskoj i Siriji- anadolska, arapska i afrička.

Arapska se kreće na sever, a Anadolska, na kome se nalazi veći deo Turske, potiskuje se na zapad. Klizanje stena se sprečava trenjem, energija se akumulira. Kada napon dostigne kritičnu vrednost, dolazi do prekida.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Deo energije se oslobađa u obliku seizmičkih talasa koji izazivaju destrukciju, a deo se pretvara u toplotu. Blicevi koji se javljaju na nebu iznad mesta zemljotresa, naučnici povezuju sa jakim električnim poljima – još jednom posledicom pražnjenja mehaničkog naprezanja.

Pobuđeni gas

Prvi razlog za neobične svetlosne efekte, koji se nazivaju „svetla zemljotresa“ (earthquake lights, ili EKL), jeste piezoelektrični efekat.

„Kada se kristalna supstanca deformiše, u njoj se stvaraju električna polja“, kaže Sergej Pulinec, glavni istraživač Instituta za svemirska istraživanja Ruske akademije nauka, doktor fizičkih i matematičkih nauka.

„U normalnoj situaciji, svaki kristal ima svoj sopstveni pravac ovog polja, a njihov zbir teži nuli. Međutim, pod spoljnim uticajem, napetosti se sabiraju i nastaju polja kolosalne snage.

Normalna jačina električnog polja na površini Zemlje je 100-150 volti po metru. Pre zemljotresa, ova cifra može skočiti na nekoliko kilovolti po metru, napominje naučnik. Vazdušna električna pražnjenja stvaraju sjaj sličan aurori, ali samo u nižim slojevima atmosfere – na visini od nekoliko kilometara.

Mehanički napon u zoni raseda dostiže svoj maksimum pre pucanja stena, odnosno neposredno pre zemljotresa. Shodno tome, u ovom trenutku je i jačina električnog polja na vrhuncu.

„Sjaj izaziva ekscitaciju atmosferskih gasova“, objašnjava Pulinec. „Elektroni se kreću na viši energetski nivo, a kada se vrate, emituju talas svetlosti. Boja zračenja je određena talasnom dužinom, odnosno razlikom između nivoa energije“.

Jonizacija

Drugi faktor je jonizacija vazduha, povezana sa električnim pražnjenjima i oslobađanjem dubokih gasova iz zone kvara.

„Postoji mnogo različitih gasova u zemljinoj kori“, kaže naučnik. „Kada je narušen integritet litosfere, oni izlaze na površinu. Uvek postoje plemeniti gasovi, uključujući radioaktivni radon. Kada se raspadne, oslobađaju se energetske alfa čestice koje pojačavaju jonizaciju.“

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Naelektrisani joni su vezani za molekule vode u atmosferi. Veliki klaster joni formiraju dispergovanu suspenziju u vazduhu. U takvim aerosolnim okruženjima (na primer, u oblacima magle ili dima), struja putuje mnogo brže.

Predznaci zemljotresa

[adsenseyu1]

Nažalost, blistavi atmosferski elektricitet javlja se, samo nekoliko sekundi pre naknadnih potresa. Oni ne daju rano upozorenje na katastrofu, ali fizički procesi koji ih stvaraju mogu se koristiti za to.

Sergej Pulinec i njegove kolege razvili su model sprege litosfera-atmosfera-jonosfera (Lithosphere-Atmosphere-Ionospher Coupling – LAIC), koji omogućava predviđanje zemljotresa na osnovu analize niza faktora. Pre svega – da se poveća emisija radona. Zatim postoje termalne anomalije. Sa satelita se jasno vide „pege“ povišene temperature. Još jedan važan indikator je oštro smanjenje vlažnosti.

„Kada se molekuli vode „zalepe“ za klaster jone, vlažnost naglo opada“, kaže istraživač. „Na primer, pre prvog zemljotresa u Turskoj, 6. februara, vlažnost je pala sa sto odsto na 35 procenata u roku od nekoliko sati. 20. februara je bio još uočljiviji, vlažnost je pala na nulu, a zatim se vratila na 100%.

Nakon zatvaranja pukotina, jonizacija prestaje i vlažnost raste. Često pada kiša i naglo, u roku od nekoliko sati, temperatura pada za četiri do pet stepeni. U Turskoj je 6. februara čak pao sneg.

Promene električnih svojstava utiču i na gornje slojeve atmosfere. Naučnici su otkrili, da se u jonosferi anomalije koje se mogu snimiti sa satelita, pojavljuju nekoliko dana pre snažnih tektonskih kretanja.

LAIC model, za razliku od tradicionalnog pristupa koji uzima u obzir samo seizmičku aktivnost, oslanja se na čitav niz fizičkih faktora. Njihovo uzastopno ispoljavanje – povećanje koncentracije radona, povećanje površinske temperature vazduha, i konačno, jonosferske anomalije – nedvosmisleno, prema autorima, ukazuju na skori zemljotres.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs