Rusija je dodala dve nove mete na svoju listu meta u Britaniji koje bi napala dugometnim strateškim bombarderima, upozorili su u subotu uveče obaveštajni izvori.
Kremlj je sada identifikovao devet ciljeva širom Velike Britanije za napade svojim strateškim bombarderima. Na listu su uključena nedavno dva grada u južnoj Engleskoj.
Izvori su samo potvrdili da jedan grad „ima vojne veze“, dok drugi nema, navodi britanski Ekspres.
Iako je verovatno da su gradovi sa istorijskim vezama sa oružanim snagama, kao što su Alderšot, Kolčester i Portsmut, već na listi, druge opcije se kreću od Četama, Kenta do Tidvorta i Solsberija u Viltširu.
Ažuriranu listu – najpotpuniju koju su britanske obaveštajne službe ikada držale – ruski agent je prosledio britanskom obaveštajcu u istočnoj Evropi.
Pored postavljanja ciljeva, on otkriva detalje o tome sa kojih vojnih aerodroma bi leteli ruski bombarderi i broj aviona koji su dodeljeni operaciji.
– Informacije uključuju detalje o napadu na visokom nivou pored napada niskog nivoa – rekao je izvor iz Vajthola.
Ideja je, dodao je izvor, verovatno bila da se timovi za brzo reagovanje Kraljevske avijacije (RAF) odvrate fintom, pre nego što to bi usledio pravi napad.
– Ruski vazdušni napad na teritoriju Velike Britanije bi, naravno, bio objava rata, kako Velikoj Britaniji, tako i ostatku NATO-a – dodao je izvor.
U januaru je ministar odbrane Grant Šaps upozorio da se svet pomera „iz posleratnog u predratni svet“.
General Sir Patrik Sanders, odlazeći šef britanske vojske, rekao je da se Velika Britanija suočava sa „trenutkom iz 1937.“ i da bi britanske snage mogle da budu uvučene u sukob sa Rusijom za nekoliko godina.
Savetnici NATO veruju da je Putin duboko zašao u plan da silom učini Rusiju dominantnim prisustvom u većem delu Evrope.
Ali, čak i da je Rusija bila spremna da jednostrano pokrene i održi vojnu ofanzivu protiv Velike Britanije, dokazi sugerišu da bi morala da sačeka dok se njen rat sa Ukrajinom ne završi.
Britanija ima dve baze za brzo reagovanje KRA, koje imaju zadatak da brane Britaniju od vazdušnih napada: jednu u RAF Koningsbiju na istoku Engleske, a drugu u RAF Losimutu u Škotskoj.
Putin je 2005. godine oživeo hladnoratovsku praksu slanja ruskih bombardera dugog dometa i osmatračkih aviona da redovno istražuju britanski vazdušni prostor, primoravajući RAF da aktiviraju svoje „tajfune“.
Iako je broj incidenata varirao iz godine u godinu, 2007. je to rezultiralo sa 19 incidenata, dok je 2020. godine RAF u jedanaest navrata digao „tajfune“ kao odgovor na ruske avione koji su leteli blizu vazdušnog prostora Ujedinjenog Kraljevstva.
Do 2023, međutim, ovo je palo na samo šest navrata, što sugeriše da su ruske vazduhoplovne snage suviše zauzete sukobom u Ukrajini.
(Express.co.uk)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]