Udaljena kometa emituje čudno plavo svetlo koje je i hipnotišuće i zbunjujuće za astronome.
Poznata kao kometa PanSTARRS ili C/2016 R2, ovo svemirsko telo uznemirava stručnjake koji su primetili da za sobom ostavlja bizarni plavi trag.
[adsenseyu1]
Astronomski fotograf Majkl Džeger je uslikao ovu kometu 6. januara, iz svoje beze u Sent Osvaldu u Austriji.
Čini se da je kometa na čudnoj i haotičnoj putanji izvan orbite Marsa, a serija slika spojena u jednu, pokazuje da ona pravi gotovo pravougaoni okret.
Plavi trag koji ostavlja kometa je zapravo rezultat obilja jonizovanog ugljen monoksida (CO+) koji se se nalazi unutar nje.
Kada se CO+ oslobodi i udari u vakuum svemira, reaguje tako da ostavi fluoroscentni plavi sjaj.
Kometa se trenutno kreće ka Zemlji i maksimalno će se približiti Suncu u maju.
[adsenseyu4]
Astronomi Kasper Virkos i Marija Vomak sa Univerziteta Južne Floride, su koristili teleskop na planini Graham da bi analizirali kometu.
CO+ može biti izuzetno nestabilan, i može se iznenada promeniti iz čvrstog stanja u gas, kada dođe do najmanjih delova sunčeve svetlosti.
Kada se brzo promeni u gas, CO+ se može ponašati kao mlaznjak, gurajući kometu na drugu putanju.
Posmatrač kometa, Majkl Matiaco iz Australije, rekao je: “Poslednja znamenita kometa sa visokim CO je bila kometa Humason 1962. godine, tako da je ovo prilično redak prizor“.
“Biće veoma interesantno gledati kometu PanSTARRS kako se približava Suncu u maju 2018. godine.“
[adsenseyu1]
Kometa Pan STARRS stiže baš kada je druga kometa za sobom ostavila meteorski tuš vidljiv sa Zemlje.
To su bili meteori Kvadrantidi, prošle nedelje, za koje se veruje da dolaze od asteroida 2003 EH1, koji je verovatno izumrla kometa a NASA ga je opisala kao “mrtvu kometu“.
“AsteroidU 2003 EH1 je potrebno 5,52 godine da jednom obiđe oko Sunca. Moguće je da je 2003 EH1 “mrtva kometa“, ili nova vrsta objekta, o kom diskutuju astronomi nazivajući ga “kamena kometa“.“
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]