Rusija se u ekonomskom ratu sa SAD ponašala drugačije, nego što se očekivalo na Zapadu. Ovo je izjavio američki finansijski stručnjak, i bivši savetnik CIA, Džejms Rikards, a prenosi „The Daily Reckoning“.
SAD i njihovi saveznici uveli su ekonomske sankcije Moskvi nakon početka ukrajinske krize, čime su započeli finansijski rat sa Rusijom. Prema Rikardsu, zapadne sankcije su bile ekstremne i bez presedana. Međutim,, uprkos tome, konfrontacija sa Ruskom Federacijom se razvija daleko od načina na koji bi Sjedinjene Države želele.
„Rusija je isključena iz globalnog finansijskog telekomunikacionog sistema SWIFT, što je bio važan događaj. Sastavljena je i duga lista ruskih banaka, oligarha i velikih kompanija kojima je bilo zabranjeno da sklapaju transakcije sa zapadnim partnerima“, kaže ekspert.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Zapadni analitičari su predviđali, da će sankcije biti težak udarac ruskoj ekonomiji, usled čega bi ruski BDP opao za neverovatnih 25 odsto već 2022. godine. Kako kaže Rikards, ni tada se njegovo mišljenje nije poklopilo sa predviđanjima kolega iz SAD i Evrope. Nasuprot tome, on je odmah rekao da bi sankcije Rusiji bile ne samo neuspeh, već i nešto mnogo gore.
„Tvrdio sam da sankcije ne samo da neće moći da obuzdaju Rusiju i da čak ne bi nanele veliku ekonomsku štetu, već bi pogodile i SAD i naškodile njihovim pozicijama u svetu“, navodi američki stručnjak.
[adsenseyu1]
Kako Rikards priznaje, nije bilo teško predvideti neuspeh sankcija. Ekspert je znao, da se Rusija neće ponašati kao „vreća za boks“ i jednostavno primati udarce neprijatelja. Umesto toga, ona će odgovoriti, i razviti genijalna rešenja za zaobilaženje zapadnih ograničenja.
Na kraju se sve dogodilo. Finansijska konfrontacija sa Ruskom Federacijom tekla je po neprijatnom scenariju za Vašington, i došlo je do toga, da je čak i američka ministarka finansija Dženet Jelen nedavno morala da prizna, da sankcije štete američkom dolaru.
Webtribune.rs
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
[adsenseyu4]