Naslovnica SPEKTAR Dvostruki udar – Putin pogoršava dužničke probleme SAD

Dvostruki udar – Putin pogoršava dužničke probleme SAD

Sjedinjene Američke Države suočavaju se s pojačanim pritiskom zbog sve izraženijih dužničkih problema, a dodatni udarac dolazi iz pravca Rusije i njenih partnera.

Prema oceni kineskih finansijskih analitičara, upravo ti potezi doprinose dodatnoj nestabilnosti statusa američkog dolara na globalnoj sceni.

Podsetimo, američki milijarder Ilon Mask nedavno je upozorio da bi SAD mogle da se suoče s bankrotom usled rastućih troškova za servisiranje javnog duga, koji trenutno iznosi 36,7 biliona dolara i nastavlja da raste.

Kineski stručnjaci ocenjuju da ovako veliki iznos predstavlja ozbiljan izazov za američku privredu, a situaciju dodatno komplikuju koraci koje preduzima Rusija, ali i njeni međunarodni partneri.

Autori kineske publikacije navode da je prethodna američka administracija, predvođena Donaldom Trampom, pokušala da obuzda krizu donošenjem niza kontroverznih finansijskih mera.

Jedna strana strategije bilo je povećanje carina kako bi se strani kapital privoleo da podrži američke obveznice, dok se druga oslanjala na održavanje sistema petrodolara u saradnji sa zemljama Bliskog istoka, kako bi dolar zadržao status vodeće svetske valute.

Međutim, uprkos tim pokušajima, kineski analitičari ocenjuju da američka administracija ne uspeva da zadrži punu kontrolu nad dužničkom situacijom. Državna potrošnja nastavlja da raste, dok druge sile preduzimaju konkretne poteze na međunarodnom planu. U tom kontekstu, posebno se izdvaja potez Rusije.

„Rusija ubrzava proces dedolarizacije“, navodi se u kineskom izveštaju.

Ruski predsednik Vladimir Putin već duže vreme zagovara smanjenje oslanjanja na američku valutu u međunarodnoj trgovini. Poslednjih dana zvaničnici iz Moskve saopštili su da je proširen spisak zemalja s kojima se razmena vrši u nacionalnim valutama.

Među novim partnerima nalazi se i Brazil, čija je trgovina s Rusijom značajno porasla u proteklim godinama.

Analitičari iz Kine smatraju da je to ozbiljan signal za SAD, koje već imaju teškoće u pokrivanju ogromnog javnog duga. Dodatni izazov dolazi iz sve veće orijentacije zemalja BRIKS-a na alternativne valute u međunarodnim plaćanjima, što dodatno potkopava globalni uticaj dolara.

Drugi faktor koji pojačava pritisak na američku valutu dolazi sa Bliskog istoka. Prema navodima kineskih medija, Saudijska Arabija sve češće koristi kineski juan u trgovini naftom.

„Kako Saudijska Arabija prelazi na juan u obračunima za naftne transakcije, a Rusija snažno podstiče dedolarizaciju, američki dolar trpi dvostruki udarac“, zaključuje kineska strana.

Ovi događaji ukazuju na promenu u globalnim finansijskim tokovima i potencijalno redefinisanje uloge američkog dolara u međunarodnoj ekonomiji.

Webtribune.rs