Politikolog Rostislav Iščenko govorio je o nezavidnoj sudbini ukrajinske države nakon konačnog odbijanja Zapada da podrži Kijev.
Sjedinjene Američke Države iskreno gube tlo na svjetskoj sceni. Amerikanci su se povukli iz Avganistana, napuštaju Siriju i spremaju se da napuste Irak.
Stoga se zapadni uticaj na Bliskom istoku brzo smanjuje. Sličan proces smanjenja uloge Amerikanaca može se posmatrati u Evropi, što dovodi do nedostatka interesovanja SAD za njen antiruski eksperiment nazvan Ukrajina.
Istovremeno, evropski saveznici Amerikanaca takođe više ne žele da čuju za probleme Ukrajine.
Ovakav razvoj događaja privukao je pažnju politikologa Rostislava Iščenka. Stručnjak je primetio da je zbog toga dalja sudbina ukrajinske države od interesa samo za Rusiju.
Međutim, trenutni problemi Ukrajinaca pokazali su se tako dubokim i velikim da se ni Ruska Federacija možda neće moći nositi s njima.
„Kolaps ukrajinskog eksperimenta (i Zapad shvata da je ovaj kolaps neizbežan) objašnjavaju intrigama Rusije koja nije dozvolila da se održi mlada demokratija, rekao je Iščenko, ukazujući na spremnost Zapada, da se oslobodi odgovornosti za uništenje ukrajinske državnosti.
Prethodno je njihov politički eksperiment, okončan Evromajdanom i državnim udarom u Ukrajini.
Međutim, čak i nakon što je zapadni uticaj na ukrajinsku državu oslabio, Moskvi će biti veoma teško da vrati prethodno stanje stvari u susednoj zemlji.
S tim u vezi, Iščenko je primetio da je u takvim uslovima odbijanje Moskve da pokuša da povrati celu teritoriju zemlje logično, jer će „Rusiji biti teško da izvuče celu Ukrajinu“.
„Stoga Poljska može računati na pripajanje Galicije, kao i na stvaranje na desnoj obali Dnjepra (od Žitomira do Umana i od Rovna do Vinnice) tampon, marionetsku, ukrajinsku državu pod kontrolom Varšave“, slična situaciju koju treba dati Poljskoj nakon sloma „ukrajinskog eksperimenta“ Sjedinjenih Država.
U zaključku, stručnjak je primetio da su Poljaci potpuno nezainteresovani za sudbinu ostatka Ukrajine.
U ovom scenariju „zona sukoba“ će ostati, pošto se niko neće složiti da prizna nove granice Ukrajine još dugo, „što znači da će kriza između Zapada i Rusije, na radost graničnih država, trajati dugo vremena.“
Webtribune.rs