Naučnici su prikazali trenutak kada su se svetla pojavila u svemiru. Prvih 300.000 godina nakon Velikog praska, brzo rastući svemir je bio taman i ispunjen neutralnim vodoničnim gasom ne radeći mnogo toga.
Ali, tokom sledećih pola milijardi godina, prve zvezde i galaksije su stigle kroz proces poznat kao rejonizacija – uključivanje svetla u svemiru.
Koristeći neverovatnu kameru za crnu materiju koja je deo teleskopa Blanco, u Inter-američkoj opservatoriji Cerro Tololo (CTIO) na severu Čilea, naučnici su uslikali 23 ove mlade galaksije – sam početak vizuelnog vremena.
Astronomi sa Državnog univerziteta u Arizoni, Sangeta Malhotra i Džejms Rouds, radeći sa međunarodnim timovima u Čileu i Kini, sada pokušavaju da pronađu kada je prvo svetlo osvetlilo univerzum.
[adsenseyu1]
Ovaj dramatičan trenutak, poznat kao rejonizacija, dogodio se negde između 300 miliona i jedne milijarde godina nakon Velikog praska.
Malhotra je rekao: “Pre jonizacije, ove galaksije su bile teško vidljive, jer je njihovo svetlo raspršeno gasom između galaksija, poput farova automobila u magli.“
“Kako se dovoljno galaksija uključilo i “sagorelo maglu,“ one su postale lakše vidljive. Na taj način, one pomažu da se utvrdi koliko “magle“ ostaje u bilo kom trenutku u ranom univerzumu.“
“Pre nekoliko godina, sproveli smo sličnu studiju koristeći kameru od 64 megapiksela koja pokriva istu količinu Meseca kao pun Mesec.“
“Radi poređenja, Kamera za tamnu energiju (DECam), je kamera sa 570 megapiksela i pokriva 15 puta veću površinu od punog meseca u jednoj slici.“
DECam je nedavno još više unapređena, kada je opremljena sa specijalnim uskopojasnim filterom, dizajniranim na Fakultetu za istraživanje Zemlje i svemira (SESE) na Državnom univerzitetu u Arizoni (ASU), prvenstveno od strane Roudsa i Zenga (koji je trenutno u Šangajskoj astronomskoj opservatoriji u Kini), uz pomoć Alistera Vokera iz NOAO.
Naučnik u eksperimentu Zeng je rekao: “Proveli smo nekoliko meseci usavršavajući dizajn profila filtera, optimizujući dizajn kako bismo dobili maksimalnu osetljivost u našoj potrazi.“
Pretraživanje galaksije pomoću ASU-dizajniranog filtera i DECam-a je deo tekućeg projekta “Lyman Alpha Galaxies in the Epoch of Reionization“ (LAGER). To je najveći ujednačeno odabrani uzorak koji ide dovoljno daleko u istoriju univezruma da stigne do kosmičke zore.
“Kombinacija velike potrage i osetljivost ovog istraživanja nam omogućavaju da proučavamo galaksije koje su uobičajene ali slabe, kao i one koje su svetle ali retke, u ovoj ranoj fazi u svemiru,“ kaže Malhotra.
Junsijan Vang, koautor ove studije i vođa kineskog LAGER tima, dodao je: “Naši nalazi u ovoj potrazi ukazuju na to da je veliki deo prvih galaksija koje su jonizovale i osvetljavale univerzum, formiran rano, manje od 800 miliona godina posle Velikog praska.“
Sledeći koraci za ovaj tim će biti da razrade ove rezultate. Oni planiraju da nastave da traže udaljene zvezde koje formiraju galaksije širom velikog dela svemira i da dalje istraže prirodu nekih prvih galaksija u svemiru.
Webtribune.rs