Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski jasno je poručio – pregovori sa Moskvom su mogući, ali bez povlačenja ukrajinskih snaga sa teritorija koje su postale predmet spora.
[the_ad id=“160134″]
U trenutku kada se na globalnoj sceni oseća blagi pomak u diplomatskim kanalima, posebno nakon telefonskog razgovora američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina, Kijev ne menja svoje temeljne pozicije.
Zelenski je u izjavi nakon pomenutog razgovora dvojice predsednika rekao da Rusija, ako za nastavak razgovora traži povlačenje ukrajinskih vojnika iz teritorija koje su pod međunarodnim priznanjem deo Ukrajine, pokazuje da uopšte ne teži prekidu sukoba.
“Ako Rusija postavi uslov da se naši vojnici povuku iz naše zemlje, to znači da ne žele primirje ili prekid rata”, rekao je ukrajinski predsednik.
[the_ad id=“160690″]
Time se jasno referisao na ruske zahteve koji se tiču četiri regiona: Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona. Uprkos činjenici da Rusija trenutno nema potpunu kontrolu nad tim oblastima, Moskva već neko vreme insistira da se Kijev povuče iz njih kao osnov za bilo kakav mirovni sporazum.
Ipak, Zelenski nije zatvorio sva vrata. Kako je naveo, u razmatranju je održavanje proširenog sastanka koji bi okupio predstavnike Ukrajine, Sjedinjenih Američkih Država, Evrope i Rusije. Međutim, ostaje nejasno kako bi se to uklopilo sa stavom Trampa koji se nakon razgovora sa Putinom založio za direktne pregovore – samo između Moskve i Kijeva.
[the_ad id=“160691″]
U jednom momentu izlaganja, ukrajinski lider je čak ostavio prostora za novi okvir saradnje – istakao je da bi potencijalno moglo doći do potpisivanja memoranduma sa Rusijom, koji bi kasnije prerastao u formalni dogovor o prestanku neprijateljstava.
Nije precizirao detalje, ali je i to dovoljno da se u diplomatskim krugovima osveže spekulacije o mogućim scenarijima.
S druge strane, izjava ruskog predsednika Vladimira Putina nakon više od dva sata razgovora sa američkim kolegom dobila je pažnju zbog svog tona. Nazvao je dijalog “značajnim, iskrenim i veoma korisnim”, što se tumači kao znak da je Moskva otvorena za dogovor – pod svojim uslovima.
[the_ad id=“251732″]
“Naš stav je jasan – moramo otkloniti osnovne uzroke krize”, naglasio je Putin. Dodao je i da se Rusija zalaže za prestanak neprijateljstava, ali da je ključ u pronalaženju efikasnih i održivih rešenja. “Pitanje je, naravno, da obe strane pokažu maksimalnu želju za mirom i pronađu kompromise koji odgovaraju svima.”
Ali upravo tu dolazimo do suštine problema: dok Moskva traži priznanje teritorijalnih realnosti na terenu i političke garancije, Kijev se poziva na teritorijalni integritet i međunarodno pravo. Dve strane koje govore različitim jezikom – ne samo metaforički, već i strateški.
U ovom trenutku, čini se da svi gledaju ka Trampu. Njegova izjava da će SAD ustupiti svoju ulogu Evropi ako ne bude napretka u razgovorima ostavlja prostor za ozbiljan politički zaokret.
[the_ad id=“251734″]
I dok neki smatraju da bi direktni razgovori između Putina i Zelenskog mogli doneti pomak, drugi upozoravaju da bez šire međunarodne podrške svaki dogovor ima kratak rok trajanja.
Jedno je sigurno – pozornica se priprema, akteri se pozicioniraju, ali scenario još nije napisan. Da li će doći do memoranduma, sastanka četvorke ili pak novog zastoja u komunikaciji, ostaje da se vidi. U međuvremenu, vojnici na terenu i dalje čekaju signal koji bi mogao promeniti tok događaja.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]