Naslovnica SPEKTAR Do odlučujuće bitke Rusije i SAD neće se znati konačna sudbina Sirije

Do odlučujuće bitke Rusije i SAD neće se znati konačna sudbina Sirije

[adsenseyu2]

rusija3r

[adsenseyu3]

Glavno dostignuće Rusije tokom prošlogodišnje sirijske kampanje je da Sirija i dalje postoji kao država, veruje glavni urednik časopisa “Rusija u globalnoj politici,“ Fedor Lukianov.

“Glavno dostignuće Rusije je da je uspela da spreči potpuni kolaps državnosti Sirije. Da Rusija nije intervenisala pre godinu dana, verovatno ni Bašar al-Asad, a ni sama država Sirija ne bi postojali. Rizik od takvog scenarija na leto i jesen 2015. godine je bio veoma realan,“ rekao je Lukianov u intervjuu za Sputnjik.

Istovremeno, ekspert je primetio da se ne može reći da je situacija u zemlji samo prešla ka stabilizaciji od trenutka kada je počela ruska operacija u Siriji. Ni jedna od suprotstavljenih strana ne može da pobedi vojnim sredstvnima, i istovremeno, politički proces je zaustavljen jer zaraćene strane ne razumeju da sukob ne može biti rešen samo vojnim sredstvima.

[adsenseyu4]

Situacija u Siriji se stalno komplikuje zbog uzajamnih optužbi Moskve i Vašingtona i njihove nespremnosti da kooridiniraju svoje operacije u formatu potrebnom da poraze Islamsku državu. Rezultat ove konfrotacije je bio prekid mirovnog sporazuma, za koji su SAD okrivile Rusiju bez ikakvih dokaza.

“Nivo nepoverenja između SAD i Rusije je praktično 100%. U tom kontekstu, rat informacijama je do ukupne konfontacije u sirijskom sukobu. Na kraju krajeva, danas Rusija igra veoma značajnu, skoro glavnu ulogu u Siriji, sa mogućnošću da utiče na sukob. Ovo uzrokuje veliku iritaciju među Amerikancima,“ istakao je Lukianov.

Prema oceni političkog analitičara, mirovni sporazum između Moskve i Vašingtona dogovoren do danas, nema buduću perspektivu. Najveći problem na putu njegove realizacije je odsustvo jedinstvenog stava među Amerikancima.

[adsenseyu1]

Lukianov je obrazložio: “Postoje neki Amerikanci koji zaista imaju predispozicije za takav sporazum. Mislim da su predsednik Obama i državni sekretar Keri orijentisani kao ovome. Ali Pentagon očigledno ima drugačiji stav.“

Istovremeno, Barak Obama, odlazeći predsednik, ima sve manje mogućnosti da održi svoju liniju, dok Pentagon uopšte ne veruje Rusiji, dodao je politčiki naučnik. Po mišljenju Lukianova, situacija sirijske opozicije postaje sve komplikovanija i uključuje sve više faktora, ali je rizik od širenja sukoba na ceo region manji nego pre godinu dana.

“Ranije su glavni igrači u sirijskoj konfntaciji pored Rusije i SAD bile zemlje regiona kao što su Turska, Saudijska Arabija, Katar i Iran. Sada se sve suštinski promenilo. Suština sukoba se promenila. Zemlje u regionu su se blago pomerile u stranu i sve je fokusirano na sirijske igrače. Sada mnogo toga zavisi od njih,“ veruje stručnjak.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]

[adsenseyu2]