Ova devojčica nevinog izgleda zavodila je naciste u barovima a potom ih ubijala… Fredi Overstehen, heroina Drugog svetskog rata koja se pridružila holandskom pokretu otpora kad je imala svega 14, umrla je nedavno u 92. godini života.
Fredi je rođena u Harlemu, kod Amsterdama, 6. septembra 1925. godine, a odgojila ju je majka komunističkih uverenja. Sa 14 godina pridružila se holandskom pokretu otpora i zajedno sa starijom sestrom Trus i zajedničkom prijateljicom Hani Šaft dizala je u vazduh mostove i pruge, švercovala decu Jevreja iz koncentracionih logora i ubijala što je moguće više nacista, koristeći se vatrenim oružjem skrivenim u korpi na biciklu.
Trio je imao rutinu – prvo su prilazile nacistima u barovima, zavodile ih, a potom ih pozvale “u šetnju u šumi”. Tamo bi ih, kako je sama Fredi to rekla – likvidirale, preneo je „Dejli mejl“.
– Morale smo to da uradimo. To je bilo neophodno zlo, ubijanje onih koji su izdali dobre ljude – rekla je ona u jednom intervjuu.
Na pitanje koliko je ljudi ubila ili učestvovala u ubistvu, odvratila je da niko ne treba da pita vojnika tako nešto. Fredi je umrla 5. septembra, dan pre svog 93. rođendana. Bila je poslednji preživeli član najpoznatije ženske holandske ćelije otpora, čije su pripadnice posvetile svoje živote borbi protiv nacističkih okupatora i domaćih izdajica.
Ženski doprinos holandskom otporu se često zanemaruje i još uvek se pripisuje muškarcima. Ipak, ove žene su pokazale da je takvo razmišljanje fatalna greška za mnoge naciste koji nisu videli pretnju u sestrama Overstehen, dok su vozile svoje bicikle po Harlemu tražeći žrtve.
Obe sestre su preživele rat. Trus je postala umetnica i napisala je memoare na osnovu svojih iskustava u pokretu otpora. Umrla je 2016. Fredi je jednom rekla da se sa traumama iz rata izborila tako što se udala i dobila decu. Ona je svom mužu Janu Dekeru rodila troje dece koja su je nadživela, kao i četvoro unučadi.
Međutim, njenu prijateljicu Hani Šaft, crvenokosu studentkinju prava, uhvatili su i pogubili nacisti svega nekoliko nedelja pre nego što se Nemačka predala. Njoj u čast Trus je osnovala Nacionalnu fondaciju Hani Šaft 1996. Fredi je tu bila članica odbora.
– Šaft je postala nacionalna ikona ženskog otpora – kaže predsedavajući fondacije Džeron Plister.
Priča o Hani prenosi se holandskoj deci, a preneta je i na film – “Devojka s crvenom kosom” iz 1981.
Za sestre Overstehen učestvovanje u pokretu otpora bilo je izvor i ponosa i bola.
– Bilo je tragično i veoma teško, uvek smo plakale posle… Nismo osećale da je to za nas – to nije ni za koga, osim ako nisu u pitanju pravi kriminalci – ispričala je jednom Trus o ubistvima nacista.
Poslednjih godina Fredi je preživela nekoliko srčanih udara u staračkom domu u Drihaušu u kojem je živela, blizu Harlema.
RIP, Freddie Oversteegen. A true hero and a champion Nazi-killer.https://t.co/rV06eCzpr4
— Gwen C. Katz (@gwenckatz) September 15, 2018
(Blic)