Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ponovo se oglasio povodom priče o navodnoj upotrebi „zvučnih topova“ tokom studentskih protesta 15. marta, i – kako sam kaže – smatra da je ta priča završena.
„Ad acta“, poručio je u izjavi za RTS, pozivajući se na informacije koje je objavio američki proizvođač Genasys, čije je uređaje Srbija i kupila.
„Mi smo spremni da odgovorimo na sva pitanja, ali posle onoga što je sam proizvođač rekao – da ti aparati nisu korišćeni – mislim da je jasno da od te priče nema ništa. Ako je neko dao lažnu izjavu policiji, ići će u zatvor“, rekao je Dačić bez uvijanja.
Dodaje da su svi komandanti MUP-a jasno rekli – nikada u istoriji srpske policije ovakvi uređaji nisu korišćeni.
„To Srbija nikada nije koristila, i nema ni govora o zloupotrebama. Zašto? Zato što je upotreba tih uređaja strogo zabranjena. I još jednom – nikad nismo upotrebili nijedno takvo sredstvo“, ističe ministar.
Naglasio je da policija nikad nije koristila ništa što nije u skladu sa zakonom. „Ovo o čemu pričamo, to nije u skladu sa zakonom. Jedino što je korišćeno toga dana, i to nije oružje, već osnovno sredstvo – jesu jači megafoni. I to je sve.“
Objasnio je i zašto se vozilo sa tim uređajem nalazilo ispred Skupštine tokom protesta – navodno zbog bezbednosne procene da bi moglo doći do napada na državne institucije poput Skupštine ili RTS-a. Uređaj, kako kaže, služi samo za razglas i mogao bi, u slučaju incidenta, da se koristi za upozoravanje mase da se raziđe.
„To su uređaji koji spadaju u kategoriju akustičnih sredstava za pojačavanje zvuka. Znači, mogu da se čuju na većoj udaljenosti od običnih zvučnika, ali ništa više od toga“, rekao je Dačić.
Istakao je i da su on i predsednik Vučić spremni da snose posledice ako se ispostavi da je nešto skriveno. „Rekli smo – ako se dokaže suprotno, nismo više na ovim funkcijama. Ali evo, i proizvođač je rekao svoje. Kupili smo dva najprostija modela, jer mi nemamo ni budžet kao bogatije zemlje, niti potrebu.“
Dačić je odbacio tvrdnje da je policija koristila bilo kakve sofisticiranije uređaje poput „Vortexa“ ili „LRAD 1000“, navodeći da Srbija ne poseduje ni jedan od tih sistema.
„Nemamo ni taj ‘wireless LRAD’ o kojem se priča. Sve što imamo – juče smo pokazali novinarima. Stali smo ispred uređaja i puštena je poruka. Sve je bilo transparentno.“
Na pitanje šta je zapravo upotrebljeno tokom skupa, rekao je da tužilaštvo ispituje sve okolnosti i da ne želi da prejudicira. Ali poručuje da nema misterije – uređaji koje Srbija poseduje nisu upotrebljeni kao oružje.
Zanimljivo je da je u istom intervjuu skrenuo pažnju na nešto što smatra mnogo većim problemom – političku krizu u Bosni i Hercegovini.
„Nisam siguran da su ljudi u Srbiji svesni koliko je ozbiljna situacija u Republici Srpskoj. Izdat je nalog za hapšenje Dodika i drugih funkcionera. A mi se ovde bavimo nekakvim zvučnim topovima i izmišljenim pričama, dok nam se pred očima lomi pitanje opstanka Republike Srpske i srpskog naroda. Šta ćemo da radimo ako se Dodik uhapsi?“, upitao je Dačić, jasno stavivši do znanja da, po njemu, ima daleko važnijih tema za brigu.
Ukratko – iz MUP-a poručuju da nema mesta teorijama zavere. Uređaji su zakoniti, nikad nisu upotrebljeni protiv građana, a cela hajka oko „zvučnih topova“ – prema Dačiću – nema osnova.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se