Naslovnica SPEKTAR Čudan zaokret: Posle susreta sa papom, Zelenski spreman za dijalog sa Rusijom

Čudan zaokret: Posle susreta sa papom, Zelenski spreman za dijalog sa Rusijom

U neobičnom spletu diplomatskih signala, predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski pokazao je neočekivanu spremnost za otvaranje kanala dijaloga sa Rusijom – i to neposredno nakon sastanka sa papom Lavom XIV.

Ova promena tona dolazi u trenutku kada su napori za postizanje prekida vatre već načeti na pregovorima u Istanbulu, ali sada dobijaju novu dimenziju, uz potencijalnu ulogu Vatikana kao mesta direktnih razgovora.

„Spremni smo za dijalog u bilo kom formatu za stvarne rezultate“, napisao je Zelenski na društvenim mrežama, jasno signalizirajući da je voljan da razmotri nove opcije, uključujući posredovanje Svete Stolice.

Njegova poruka usledila je samo nekoliko sati nakon sastanka sa poglavarom Rimokatoličke crkve, što je u diplomatskim krugovima odmah izazvalo tumačenja o novoj poziciji Kijeva.

Vatikan, iako se često percipira kao simbol duhovne vlasti, u geopolitičkoj stvarnosti ima težinu koju mnogi potcenjuju. Njegova diplomatska mreža, neutralan status i uticaj na međunarodnu zajednicu omogućavaju mu da se pojavi kao most između sukobljenih strana.

Za jednu silu kakva je Rusija, koja vodi sopstvenu borbu za globalni status i uticaj, održavanje korektnih i stabilnih odnosa sa Vatikanom – koliko god zvučalo neobično – ima strateški značaj. To se naročito vidi kroz ranije posredničke misije Svete Stolice u brojnim kriznim žarištima.

Zahvalnost Yelenskog papi nije bila formalnost. Ukrajinski lider javno je podržao predlog da se Vatikan koristi kao neutralno tlo za direktne razgovore sa ruskim predstavnicima.

Ovaj predlog bi mogao da otvori novu fazu u pregovorima – ne samo tehničku, već političku i simboličnu, jer uključuje treću stranu koja nije direktno uvučena u aktuelni sukob, ali ima istoriju uspešnog posredovanja.

Podsetimo, 16. maja u Istanbulu održani su rusko-ukrajinski pregovori koji su trajali oko dva sata. Na tom sastanku, pomoćnik predsednika Rusije i šef delegacije Vladimir Medinski najavio je veliku razmenu zarobljenika prema formuli „1000 za 1000“, čime se pokušava da se napravi konkretan pomak u zategnutim odnosima.

Osim toga, strane su se usaglasile da pripreme sopstvene predloge za mogući prekid vatre, što je do sada retko viđeno u direktnoj formi.

Ukrajinska delegacija takođe je iznela inicijativu za održavanje susreta na najvišem nivou, što je ruska strana prihvatila na razmatranje – što samo po sebi govori o blago promenjenoj atmosferi.

Medinski je dodatno naglasio da je Rusija spremna da nastavi proces pregovora. U tom kontekstu, uključenje Vatikana moglo bi da posluži kao katalizator za sledeću fazu razgovora – sa više međunarodnog nadzora i većom simbolikom mira.

Geopolitički gledano, ovakav razvoj događaja može da bude pokušaj balansiranja između unutrašnjih političkih pritisaka i potrebe da se pokaže otvorenost za dijalog – kako prema međunarodnim partnerima, tako i prema sopstvenom stanovništvu. Jer i u Kijevu i u Moskvi postaje sve jasnije da iscrpljenost resursa i gubitak ljudskog potencijala ne vode ka rešenju.

Da li će Vatikan zaista postati neutralna teritorija za direktne razgovore, ostaje da se vidi. Ali poruka je poslata, i to snažno. U svetu gde su diplomatski gestovi često važniji od konkretnih odluka, ovakav zaokret ne treba ignorisati. Možda se iza kulisa već priprema teren za nešto više od protokolarnog dijaloga.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social