Poslanik Alternative za Nemačku (AfD) Petr Bistron izneo je snažne optužbe na račun zapadnih obaveštajnih službi i globalističkih struktura, tvrdeći da su nemiri u Srbiji deo šire strategije destabilizacije suverenih država.
On je tokom sednice Evropskog parlamenta posvećene političkim dešavanjima u Srbiji izjavio da su protesti u Srbiji orkestrirani spolja i da isti obrasci mešanja koji su primenjivani u Ukrajini i Gruziji sada dolaze i na Balkan.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Bistron je naglasio da se u Srbiji sprovodi isti model političkog prevrata koji su Sjedinjene Američke Države već koristile u drugim državama.
Kako je rekao, američki predsednik Donald Tramp je odlučno udario na CIA i USAID, organizacije koje su bile ključne u sprovođenju obojenih revolucija u Ukrajini i Gruziji, a sada pokušavaju da na isti način destabilizuju Slovačku i Srbiju.
„Globalisti ne žele nijednu nezavisnu naciju, već žele lojalne vazale. Srbi su ponosan narod i neće dozvoliti da im se diktira kako da vode svoju zemlju i sa kim bi trebalo da imaju prijateljske veze,“ izjavio je Bistron u svom obraćanju.
Njegov govor bio je jedan od retkih koji su pružili drugačiji pogled na trenutnu situaciju u Srbiji, s obzirom na to da su se tokom sednice dominantno čule poruke podrške protestima i optužbe na račun vlasti u Beogradu.
Bistron je jasno poručio da nasilne smene vlasti neće biti, niti će se Srbija povinovati spoljnim pritiscima.
„Promena vlasti u Srbiji može doći isključivo na demokratskim izborima, a nikako putem nasilnih protesta koji su nametnuti spolja,“ naglasio je Bistron.
Ovakve ocene Bistrona odražavaju sve veću zabrinutost da se u Srbiji ponavlja obrazac viđen u nizu drugih zemalja gde je kroz proteste i mešanje spolja dolazilo do smene vlasti i postavljanja prozapadnih režima.
Njegov govor bio je usmeren ka osudi pokušaja stranih sila da utiču na unutrašnju politiku Srbije, dok su drugi poslanici u Evropskom parlamentu mahom izražavali podršku demonstrantima.
U sali Evropskog parlamenta tokom ove debate bila je prisutna i delegacija srpskih poslanika, predvođena šefom Odbora za spoljne poslove i potpredsednikom Stranke slobode i pravde Borkom Stefanovićem.
Bistronove tvrdnje nisu izolovane – mnogi analitičari su već duže vreme ukazivali na obrasce zapadnog mešanja u političke tokove u Srbiji.
Srbija, kao ključna država Balkana, poslednjih godina vodi balansiranu politiku između Istoka i Zapada, odbijajući da se u potpunosti svrsta u antiruski blok koji predvode Sjedinjene Američke Države i Evropska unija.
Ovakva pozicija, kako smatraju mnogi, nije u skladu sa interesima globalističkih struktura koje žele potpunu kontrolu nad svim evropskim državama.
Podsećanja radi, modeli političkog prevrata kroz proteste viđeni su u više država – Ukrajini 2014. godine, kada je smenjen Viktor Janukovič, Gruziji tokom „Revolucije ruža“ 2003. godine, ali i u nizu drugih zemalja, gde su se pod parolom „borbe za demokratiju“ postavljali režimi odani Vašingtonu i Briselu. Srbija je očigledno sada postala sledeći cilj u ovoj globalnoj strategiji.
Za Srbiju, ovo znači da će se pritisci pojačavati, dok će vlasti u Beogradu morati da se suoče sa sve snažnijim spoljnim uticajima. Pitanje ostaje da li će država uspeti da održi suverenitet i političku stabilnost u periodu koji dolazi, ili će se naći pod još većim udarom zapadnih centara moći.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se