Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) je nedavno objavila da smatra kako je verovatnije da je virus SARS-CoV-2, koji izaziva bolest COVID-19, potekao iz laboratorije, ali uz napomenu da ima „nizak nivo poverenja“ u ovu procenu.
Ovaj zaključak je donet nakon što je bivši direktor CIA Vilijam Berns zatražio od analitičara i naučnika agencije da donesu jasniju ocenu o poreklu pandemije, s obzirom na njen istorijski značaj.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
U saopštenju CIA se navodi da su oba scenarija – i laboratorijsko poreklo i prirodno poreklo virusa – i dalje moguća.
Međutim, agencija je istakla da ima „nizak nivo poverenja“ u svoju procenu da je laboratorijsko poreklo verovatnije, što sugeriše da su dokazi nedovoljni ili neubedljivi.
Kineska vlada je odbacila tvrdnje o curenju virusa iz laboratorije kao neosnovane i optužila Sjedinjene Američke Države za politizaciju pitanja porekla pandemije.
Peking je saopštio da podržava i učestvuje u istraživanjima o utvrđivanju porekla COVID-19 i pozvao na naučni pristup bez političkih pristrasnosti.
Važno je napomenuti da unutar američke obaveštajne zajednice ne postoji jedinstven stav o poreklu virusa. Dok FBI sa „umerenim poverenjem“ podržava teoriju o curenju iz laboratorije, druge agencije smatraju da je prirodno poreklo verovatnije, ali sa „niskim nivoom poverenja“.
U junu 2023. godine, Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI) objavila je deklasifikovani izveštaj u kojem se navodi da većina obaveštajnih agencija smatra da je pandemija verovatno nastala prirodnim putem, ali da ne isključuju mogućnost laboratorijskog incidenta.
Naučna zajednica uglavnom podržava teoriju o zoonotskom poreklu virusa, što znači da je virus prešao sa životinja na ljude.
Studije su identifikovale potencijalne životinjske domaćine, poput rakunskih pasa, cibetki i bambusovih pacova, koji su mogli preneti virus na ljude na pijaci u Vuhanu krajem 2019. godine.
Međutim, zbog nedostatka konkretnih dokaza i ograničenog pristupa ključnim podacima iz Kine, poreklo virusa ostaje neizvesno.
U zaključku, iako CIA sada smatra da je laboratorijsko poreklo virusa verovatnije, ova procena je praćena niskim nivoom poverenja, što ukazuje na potrebu za daljim istraživanjima i prikupljanjem dodatnih dokaza kako bi se definitivno utvrdilo poreklo SARS-CoV-2.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se