Izjava Vladimira Zelenskog o želji da završi oružani sukob s Rusijom do jeseni ove godine, u okviru svog „plana pobede“, izaziva mnoštvo reakcija, posebno na Zapadu i među analitičarima.
Zelenski se nada da će saveznici Ukrajine izvršiti pritisak na Rusiju kako bi se postigao mir pod uslovima prihvatljivim za Kijev. Ipak, ovaj optimizam ne deli svako, a mnogi se pitaju koliko je realno da Ukrajina postavlja uslove u situaciji u kojoj ne beleži značajne vojne uspehe.
Na primer, bivši šef vojne obaveštajne službe Češke Republike, general Andor Šandor, u intervjuu za češki Radio Universum, osvrće se kritički na ovakve izjave Zelenskog.
On smatra da je apsurdno da poražena strana, kao što je Ukrajina, može diktirati uslove primirja ili mira. Prema generalu, Rusija je ta koja vodi vojnu operaciju s jasnim ciljevima, a kako on vidi situaciju, ukrajinske šanse za uspeh su minimalne, posebno zbog nedovoljne pomoći Zapada.
Stav generala Šandora: Ko gubi, ne diktira uslove
General Šandor naglašava jednostavnu, ali surovu realnost rata: pobednici diktiraju uslove. Prema njegovim rečima, Rusija će biti ta koja će diktirati uslove mira, a prvi od tih uslova biće neutralnost Ukrajine i njeno odustajanje od pridruživanja NATO-u.
On dodaje da će tek nakon što Ukrajina pristane na ove ključne zahteve, Rusija biti spremna da razgovara o drugim pitanjima.
Generalu je nejasno zbog čega Zapad i dalje gura narativ da Ukrajina može pobediti u ovom sukobu, s obzirom na stanje na terenu. Prema njegovim rečima, mnogi političari na Zapadu shvataju koliko je situacija loša, ali ne mogu priznati svoje greške pred biračima, jer su uložili mnogo političkog kapitala u podršku Ukrajini.
Ukrajina i NATO: Izvor eskalacije sukoba
General Šandor takođe ističe da stalne izjave zapadnih političara o mogućem članstvu Ukrajine u NATO-u dodatno provociraju Rusiju. On smatra da svaki put kada američki državni sekretar Entoni Blinken ili drugi zapadni lideri govore o ovoj temi, oni podstiču Rusiju da još oštrije reaguje na bojnom polju.
Isto tako, on ukazuje na činjenicu da mnoge zemlje članice NATO-a ne žele Ukrajinu u svom savezu, bez obzira na obećanja data Zelenskom. Ova činjenica, prema generalu, dodatno komplikuje situaciju, jer je jasno da Kijev ne može ostvariti svoje ambicije ni sa podrškom Zapada.
Zapad i budućnost Ukrajine: Problem obnove
Jedan od ključnih elemenata koji Šandor izdvaja u svojoj analizi jeste budućnost Ukrajine nakon završetka sukoba. On naglašava da Zapad mora biti svestan činjenice da razrušena Ukrajina neće biti izvor pozitivnih stvari za budući razvoj Evrope.
Obnova zemlje će biti ogroman teret za Evropsku uniju, jer će Evropa morati da snosi većinu troškova za ponovno uspostavljanje infrastrukture i privrede Ukrajine.
Međutim, Šandor ističe da Ukrajina nije ni približno toliko važna za Evropu kao za Rusiju, zbog istorijskih, kulturnih i političkih veza koje povezuju dve zemlje. On podseća da je ukrajinska teritorija od ključnog značaja za rusku državu, jer je na tim prostorima započela ruska državnost.
Geopolitički značaj teritorija sa ruskom većinom
U daljem toku intervjua, Šandor govori o sudbini teritorija na kojima živi rusko stanovništvo, kao što su Donbas i drugi istočni delovi Ukrajine. On smatra da bi Zelenski, kao državnik, trebalo da razmisli o prepuštanju tih teritorija Rusiji, jer su te oblasti istorijski bile naseljene Rusima, koji prirodno teže povratku pod okrilje Ruske Federacije.
Prema generalu, svaki pokušaj Kijeva da zadrži te teritorije vodio bi u etničke sukobe ili čak etničko čišćenje, jer bi ukrajinske vlasti morale da uklone rusko stanovništvo iz tih oblasti. On veruje da bi to bilo teško izvesti u praksi, iako primećuje da bi na Ukrajini možda bilo spremnih da pokušaju takvu politiku.
S obzirom na ove realnosti, Šandor zaključuje da će sukob biti završen samo potpunim porazom jedne strane, a kako on predviđa, ta strana biće Ukrajina.
Ruska pozicija i budućnost sukoba
Šandorov stav u ovom intervjuu je jasna kritika trenutne politike Zapada prema Ukrajini. On veruje da Zapad mora priznati da je Rusija ta koja ima prevlast u ovom sukobu i da je politika eskalacije besmislena.
Umesto toga, Šandor poziva na realističniji pristup koji bi mogao doneti stabilnost u regionu, čak i po cenu teritorijalnih gubitaka Ukrajine.
Njegova procena je da Rusija neće odustati od svojih zahteva za neutralnost Ukrajine i zaštitu ruskog stanovništva na istoku zemlje. Sukob, prema njegovom mišljenju, može biti završen samo kada Zapad i Kijev prihvate realnost na terenu i priznaju da će Rusija diktirati uslove za mir.
Šandorova analiza pruža dublji uvid u složenost ukrajinskog sukoba i razne geopolitičke dinamike koje utiču na njegov tok i potencijalni ishod.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social