Naslovnica SPEKTAR BUKTI EKONOMSKI RAT SA SAD: Rusija vrši pritisak na trgovce da rusku...

BUKTI EKONOMSKI RAT SA SAD: Rusija vrši pritisak na trgovce da rusku naftu plaćaju u evrima

nafta2

Ruski izvoznici nafte vrše pritisak na zapadne trgovce da rusku naftu plaćaju u evrima a ne dolarima, jer Vašington priprema više sankcija za aneksiju Krima od strane Moskve 2014. godine, objavio je Reuters prošle nedelje, navodeći čak sedam izvora.

Iako bi to moglo biti iznenađenje za trgovce koji, kako je rekao Reuters, nisu bili baš srećni zbog toga, ovaj potez ruskih kompanija je trebalo očekivati jer je Trampova administracija sprovela spoljnu politiku gde su u prvom svetlu sankcije. Međutim, ovaj pristup bi mogao ugroziti dominaciju američkog dolara kao globalne valute za trgovinu naftom.

[adsenseyu1]

Rane indikacije ovog ugrožavanja su postale očigledne ovog proleća, kada su Rusija i Iran pokrenuli program razmene nafte za robu, tražeći načine da eliminišu bilateralno plaćanje u američkim dolarima i planiraju to da održavaju pet godina.

Prijatelji po sankcijama su razgovarali o ovakvom sporazumu i ranije, još 2014. godine, kada je Iran i dalje bio pod zapadnim sankcijama. Čak i nakon što je zloglasni nuklearni sporazum postignut, ove dve zemlje su odlučile da nastave sa svojim sporazumom o trampi, a preliminarni sporazum je postignut prošle godine. Prema njemu, Rusija bi dobila 100.000 barela iranske sirove nafte dnevno u zamenu za ruku robu u vrednosti 45 milijardi dolara.

[adsenseyu5]

U martu je Iran zabranio kupovinu narudžbi denomiranih u američkim dolarima, i rekao da svaki trgovac koji koristi dolare u svojim narudžbama neće moći da ima dozvolu za sprovođenje trgovine uvoza. Mesec dana kasnije, Teheran je najavio da će objaviti sve svoje zvanične finansijske izveštaje u evrima umesto u dolarima, u pokušaju da podstakne prelazak na evre sa dolara među državnim agencijama i preduzećima.

Sada najveći ruski proizvođači nafte ponovo pregovaraju o ugovorima o isporuci nafte sa robnim trgovcima, a njih troje, Rosneft, Gazprom Neft i Surgutneftagaz, su naljutili trgovce inisistirajući da se oni, trgovci, obavežu na plaćanje kazni počevši od naredne godine ako američke sankcije poremete prodaju i kao rezultat toga kupci ne izvrše plaćanje. Takođe, postoje diskusije o korišćenju evra i drugih valuta umesto dolara kako bi se osiguralo da se plaćanja ne poremete.

Imalo bi savršenog smisla da prodavac bilo koje robe osigura da dobije isplatu za svoju robu. U okruženju sankcija, traženje puteva oko njih je logično ponašanje. A Rusija i Iran nisu sami u ovom pokušaju da se distanciraju od dolara.

Venecuela, kao prvo, se kladila na digitalnu valutu kao način da se oslobodi sankcija Vašingtona koje su dodate pritisku koji je 2014. godine stvorio pad cena nafte i godine PDVSA lošeg upravljanja – oba faktora koja su uticala na upadanje venecuelanske ekonomije u eventualno nepovratnu krizu.

Samo danas, mediji su izvestilida će Karakas predstaviti svoju kriptovalutu, Petro, OPEC-u kao jedinicu računa za trgovinu naftom sledeće godine. “Koristićemo Petro u OPEC-u kao čvrstu i pouzdanu valutu za tržište naše sirove nafte u svetu,“ rekao je ministar finansija Manuel Kuevedo.

[adsenseyu6]

Kina takođe otvoreno promoviše svoju valutu za trgovinu naftom i svu ostalu trgovinu. Internacionalizacija juana je deo inicijative Novog puta svila predsednika Sija i s ozbirom na kineski nivo potrošnje nafte, trgovina naftom je veliki deo ove internacionalizacije.

Početkom ove godine, Kina je pokrenula svoj dugo očekivani ugovor naftnih fjučersa u juanu. Iako opšta trgovačka javnost ostaje oprezna u pogledu kupovine toga, neki su prognozirali da će juan na kraju zameniti američki dolar kao globalnu valutu nafte.

I mogao bi mu se pridružiti evro, sve dok Evropska unija dugoročno opstaje. Na kraju krajeva, Rusija i Iran su među najvećim svetskim izvoznicima nafte. To je mnogo barela kojima bi se uskoro moglo trgovati u evrima a ne u dolarima.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]