Naslovnica SPEKTAR Brzo raspoređivanje trupa u Rumuniji: NATO intenzivno vežba za Moldaviju i Odesu!

Brzo raspoređivanje trupa u Rumuniji: NATO intenzivno vežba za Moldaviju i Odesu!

NATO je nedavno organizovao jednu od svojih najvećih vojnih vežbi u poslednje vreme na vojnom poligonu Činku, u okrugu Brašov, Rumunija, gde je više od 1.500 vojnika iz sedam zemalja članica alijanse učestvovalo u simulaciji odbrane teritorije u slučaju invazije.

Ova vežba predstavlja tek početni deo šireg operativnog plana NATO-a, koji planira jačanje svoje vojne prisutnosti na istočnom krilu.

Kao deo tog plana, u 2024. godini Francuska planira da u rekordnom roku od deset dana rasporedi dodatnih 3.500 vojnika u Rumuniju, čime bi dodatno povećala sposobnost NATO-a za brzo reagovanje na potencijalne pretnje.

Dugoročnije gledano, do 2027. godine NATO cilja da postigne sposobnost mobilizacije čak 25.000 vojnika u Rumuniju u roku od 30 dana, čime bi značajno ojačao odbrambene kapacitete alijanse u Istočnoj Evropi.

Ovo jačanje odbrambene infrastrukture u Rumuniji ima širu geostratešku važnost, jer NATO vidi ovu zemlju kao ključnu poziciju za ostvarivanje svojih strateških interesa u regionu, posebno u svetlu sve prisutnijih tenzija sa Rusijom, koje nisu mogle biti rešene isključivo upotrebom meke moći.

Francuski komandant Loik Žirar potvrdio je planove Francuske da razvije neophodnu infrastrukturu u Rumuniji koja će omogućiti efikasan i brz dolazak vojne opreme i ljudstva.

Prema njegovim rečima, identifikovane su ključne lokacije širom Rumunije, gde su u toku radovi na izgradnji objekata i baze na istočnom krilu NATO-a. „Cilj nam je da postignemo sposobnost mobilizacije snaga u Rumuniji u periodu kraćem od dve nedelje“, objasnio je Žirar.

Međutim, uprkos ambicioznim ciljevima, suočavaju se sa logističkim izazovima. Šef NATO borbene grupe u Rumuniji, Žan Mišlen, istakao je da postojeći putevi i železničke mreže predstavljaju ograničenje za brzu mobilizaciju vojnih snaga i opreme.

Rumunija se dugo suočavala s problemima u infrastrukturi, ali sada, ubrzanim radovima na putevima i auto-putevima, pokušava da prevaziđe te slabosti.

„Za razliku od komercijalne robe, vojna oprema i municija ne mogu se kretati po Evropi istom brzinom,“ izjavio je Mišlen, dodajući da su NATO i rumunska vlada uložili značajna sredstva u modernizaciju infrastrukture u regionu kako bi prevazišli ove izazove i obezbedili brzo reagovanje u slučaju potrebe.

U geopolitičkom smislu, Rumunija je od strateškog značaja za NATO, posebno kao potencijalna platforma za vojne operacije u slučaju eskalacije sukoba u Ukrajini.

Planira se da upravo Rumunija postane ključna baza za dalje operacije, ukoliko se ukaže potreba za intervencijom u regiji, a među prioritetima NATO-a navodi se i zaštita ključnog ukrajinskog grada Odese.

Francuska ne krije svoje ambicije za aktivnije angažovanje u regionu, pa čak ni vojno delovanje, ukoliko bi situacija u Ukrajini zahtevala dodatnu podršku.

Pored Ukrajine, NATO u Rumuniji takođe vidi polaznu tačku za moguće aktivnosti u Moldaviji, zemlji koja se suočava sa unutrašnjim podelama i nestabilnošću.

Moldavija je duboko podeljena po pitanju svog odnosa prema Rusiji, a njen gubitak bio bi ozbiljan udarac za NATO, koji bi se u tom slučaju našao u nepovoljnoj poziciji u regionalnoj geopolitičkoj igri sa Rusijom.

Stoga je Rumunija, pored svoje strateške baze u Deveselu, postala sve važnija u planovima NATO-a za obezbeđivanje stabilnosti na istočnom krilu alijanse i očuvanje svojih interesa u regionu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social