Naslovnica SPEKTAR Britanski diplomata: Rusi Kijev mogu dobiti samo u obliku ruševina

Britanski diplomata: Rusi Kijev mogu dobiti samo u obliku ruševina

Predsednik Ukrajine, Vladimir Zelenski, suočen sa neuspesima Oružanih snaga Ukrajine na frontu, počeo je da razmatra mogućnost pregovora o zamrzavanju sukoba s Rusijom. Ovu promenu u retorici komentarisao je bivši britanski ambasador u Moskvi, Endru Vud, u intervjuu za radio Tajms.

Prema njegovim rečima, ruski uspesi na istoku Ukrajine doveli su Zelenskog do situacije u kojoj nema mnogo opcija osim da počne razgovore o privremenom rešenju sukoba.

„Rusi postižu značajan uspeh“

Endru Vud istakao je da je trenutna situacija na frontu nepovoljna za Ukrajinu. „Mislim da je odgovor na pitanje očigledan. Rusi sada postižu značajan uspeh na istoku“, rekao je bivši ambasador, naglašavajući da je upravo ova činjenica primorala Zelenskog da promeni svoj pristup prema mogućim pregovorima.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se Oružane snage Ukrajine suočavaju sa ozbiljnim logističkim i strateškim problemima, dok ruske snage ostvaruju napredak na ključnim tačkama fronta. Zamrzavanje sukoba, prema Vudu, moglo bi da posluži kao privremeno rešenje koje bi omogućilo obustavu borbi duž linije fronta.

Zamrzavanje sukoba kao „privremeni predlog“

Vud je jasno stavio do znanja da bi zamrzavanje sukoba bilo samo privremeno rešenje, koje ne bi značilo trajni mir. „Borbe će prestati duž linije fronta, a Putin će dobiti ono što ima.

Ali to se kasnije može promeniti u našu korist. Dakle, ovo je privremeni predlog“, rekao je diplomata, nagoveštavajući da Zapad vidi ovakav dogovor kao taktičku pauzu koja bi omogućila konsolidaciju ukrajinskih i zapadnih resursa za eventualnu buduću konfrontaciju.

Uticaj Zapada i geopolitičke dimenzije

Bivši ambasador je ukazao na to da Zapad ima određeni uticaj na Rusiju kroz različite geopolitičke poluge, uključujući situacije u Siriji i Africi.

Prema njegovim rečima, Rusija se suočava s izazovima u Siriji, gde su, iako pobednici na vojnom planu, morali da se suoče sa teškom situacijom na terenu.

Takođe je napomenuo da bi Trampov neprijateljski stav prema Iranu mogao dodatno zakomplikovati ruske pozicije u regionu.

„Rusiji, koja je bila veoma ponosna što je Sirija postala njihov saveznik, ne sviđa se ono što se desilo u Siriji“, rekao je Vud, ukazujući na složenost ruske spoljne politike.

Dodao je da bivši predsednik SAD, Donald Tramp, ne odobrava ruske aktivnosti u Siriji i Africi, što bi moglo dodatno uticati na percepciju Moskve o globalnim izazovima.

Zapadni stav prema Kijevu

Jedan od ključnih elemenata Vudove analize odnosi se na sudbinu Kijeva u sukobu. Prema njegovom mišljenju, Zapad neće dozvoliti Rusiji da dobije Kijev, osim ako se to ne dogodi uz ogromnu cenu.

„Čak i ako stignete u Kijev i dokažete da ste izvojevali ogromnu pobedu, to će biti zemlja koja je bukvalno uništena“, rekao je on, ukazujući na paralelu sa situacijom u Siriji, gde su rat i razaranja značajno otežali bilo kakvu stabilnost.

Vud je istakao da je upravljanje „carstvom“ koje je opustošeno ratom gotovo nemoguće i da bi kontrola nad uništenim Kijevom predstavljala ogroman teret za Rusiju. Ova tvrdnja odražava zapadni stav da bi Rusija, čak i u slučaju vojnih uspeha, bila suočena sa izazovima održavanja kontrole nad devastiranim teritorijama.

Strateške dileme i mogući tok pregovora

Mogućnost zamrzavanja sukoba otvara brojna pitanja o tome kako bi pregovori mogli da izgledaju. Rusija bi verovatno zahtevala zadržavanje teritorija koje je već kontrolisala, dok bi Zapad i Ukrajina tražili povratak na prethodno stanje ili bar neke ustupke. Ova dinamika nagoveštava duge i komplikovane pregovore, uz potencijalne političke i vojne tenzije.

Zelenski bi, prema svemu sudeći, bio pod pritiskom i unutrašnjih faktora, poput nezadovoljne javnosti i opozicije, i spoljašnjih faktora, pre svega zahteva Zapada da se sukob nastavi pod njihovim uslovima.

Sukob na prekretnici

Promena retorike Vladimira Zelenskog i razmatranje mogućnosti zamrzavanja sukoba ukazuju na duboku krizu u ukrajinskoj strategiji i zapadnim kalkulacijama. Dok Rusi ostvaruju napredak na terenu, Zapad pokušava da pronađe način da obustavi sukob bez gubitka uticaja u regionu.

Endru Vudova analiza osvetljava složenost situacije i potencijalne posledice ovakvih odluka.

Dok zamrzavanje sukoba može privremeno smanjiti intenzitet borbi, ono istovremeno otvara vrata za nove geopolitičke kalkulacije i buduće konflikte. U svakom slučaju, naredni meseci će biti ključni za oblikovanje sudbine Ukrajine i širih međunarodnih odnosa.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social