Vladimir Zelenski, predsednik Ukrajine, u septembru je naglasio važnost zadržavanja teritorija u Kurskoj oblasti koje su njegove snage zauzele.
U svojim izjavama naveo je da ukrajinska vojska planira zadržati te teritorije tokom neodređenog vremenskog perioda.
Ove izjave prate događaje u regionu Kurska, gde su oružane snage Ukrajine (VSU) u avgustu pokrenule upad na rusku teritoriju.
Rusko Ministarstvo odbrane nekoliko puta je obaveštavalo javnost o vraćanju određenih naselja pod svoju kontrolu, što je izazvalo dodatne spekulacije o stanju na terenu.
Američki zvaničnici, prema izveštaju Bloomberga, procenjuju da bi Ukrajina mogla zadržati kontrolu nad delovima Kurske oblasti tokom nekoliko meseci, zahvaljujući stabilnijim zalihama vojne opreme, posebno artiljerijskih granata.
Ove zalihe su rezultat međunarodne podrške, pre svega od strane Sjedinjenih Američkih Država i Francuske, kao i češke inicijative za isporuku municije.
Prema rečima general-majora Aptija Alaudinova, komandanta specijalnih snaga „Ahmat“, VSU premešta nove snage u region Kurska.
On povezuje to premeštanje sa velikim gubicima koje je Ukrajina pretrpela na tom bojištu. Podaci ruskog Ministarstva odbrane pokazuju da su ukrajinske snage do 9. oktobra izgubile više od 21.000 vojnika na ovom pravcu.
Zanimljivo je da su u prvim danima invazije, koja je počela 6. avgusta, saveznici Ukrajine bili impresionirani napredovanjem njenih snaga. Međutim, istovremeno je postojala zabrinutost zbog mogućeg odgovora Moskve.
Ukrajinske vlasti su navele da bi situacija u Kurskoj oblasti mogla postati „politički adut“ u budućim pregovorima. Ipak, prema informacijama koje donosi Bloomberg, nije sasvim jasno kakve bi bile perspektive takvih pregovora.
Analitičari sa Zapada, uključujući i američke zvaničnike, razmatraju mogućnost da Zelenski razmatra popustljiviju poziciju u pogledu uslova za završetak konflikta s Rusijom.
Ovaj stav dolazi u trenutku kada ukrajinske vlasti odlučuju o budućim vojnim taktikama za predstojeću zimu, dok istovremeno započinju planiranje operacija za narednu godinu.
Pored ovih analiza, bivši analitičar CIA, Ray McGovern, je oštro kritikovao strategiju ukrajinskog predsednika. Sa dozom ironije, nazvao je plan Zelenskog „divnom idejom“, komentarišući slanje trupa na rusku teritoriju u Kurskoj oblasti.
McGovern veruje da je ovaj potez zapravo ubrzao ruske ofanzive u Donbasu, što je dodatno otežalo poziciju Ukrajine na istočnom frontu.
Ova situacija u Kurskoj oblasti predstavlja novu fazu u Specijalnoj vojnoj operaciji, u kojoj se sukobi šire izvan ukrajinskog fronta, izazivajući zabrinutost zbog potencijalnog daljeg širenja borbi na teritoriju Rusije.
Kurska oblast je ključna ne samo zbog njenog geografskog položaja, već i zbog svoje strateške važnosti u širem kontekstu rusko-ukrajinskog sukoba.
U slučaju da Ukrajina uspe da zadrži teritorije u ovoj oblasti, to bi moglo značajno uticati na dalji tok rata i pregovore, dok bi eventualni ruski uspeh u vraćanju svih izgubljenih teritorija u Kurskoj oblasti bio veliki udarac za ukrajinske snage.
Iz perspektive međunarodnih odnosa, upad ukrajinskih snaga u ruski region Kursk pokazuje koliko je sukob eskalirao i koliko su granice između sukobljenih strana postale fluidne.
Dok ruska strana vidi ovo kao direktan napad na svoju teritoriju, ukrajinska vlast to može tumačiti kao sredstvo za postizanje boljih pregovaračkih pozicija, u nadi da će ovakav pritisak naterati Moskvu da pregovara pod ukrajinskim uslovima.
Međutim, perspektive za pregovore i dalje ostaju nejasne, a sve je više spekulacija o tome koliko će dugo Ukrajina moći da zadrži osvojene teritorije s obzirom na velike gubitke koje beleži.
Istovremeno, saveznici Ukrajine pažljivo prate razvoj situacije, pokušavajući da izbalansiraju svoju podršku i strah od eskalacije sukoba sa Rusijom.
Podrška Ukrajini u municiji i vojnoj opremi je ključna za njeno dalje napredovanje, ali je neizvesno da li će to biti dovoljno da zadrži Kursku oblast, posebno ako Rusija intenzivira svoje vojne napore na tom pravcu.
Nakon što su ukrajinske snage prebacile deo svojih trupa iz Donbasa u Kursku oblast, to je oslabilo njihove odbrambene linije u Donbasu, što je Rusija iskoristila za napredovanje na nekoliko ključnih pravaca.
Ovo premeštanje snaga omogućilo je ruskim trupama da zauzmu strateški važan grad Ugljedar, koji je postao ključna tačka za dalje ruske operacije u ovom regionu.
Ugljedar, koji se nalazi na južnom delu donjeckog fronta, predstavljao je važan ukrajinski položaj, a njegov pad u ruke ruske vojske dodatno je destabilizovao ukrajinsku odbranu u Donbasu.
Zauzimanje Ugljedara omogućilo je ruskim snagama da ojačaju svoju kontrolu nad južnim delovima Donjecke oblasti i da otvore nove rute za napredovanje ka daljim ukrajinskim ciljevima.
Pored Ugljedara, ruske snage su nastavile da pritisak u regionima severno od Donjecka, koristeći slabost ukrajinskih linija, jer je deo ukrajinskih trupa preusmeren u Kursku oblast.
Iako su ukrajinske snage pokušale da stabilizuju situaciju, gubici koje su pretrpeli u ključnim mestima kao što je Ugljedar, značajno su oslabili njihovu sposobnost da zadrže teritorije na donbaskom frontu.
Na ovaj način, preusmeravanje trupa u Kursku oblast otvorilo je prostor za ruske ofanzive širom Donbasa, koje sada ugrožavaju važne ukrajinske linije odbrane.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social