Odlivi kapitala u Evropi najveći su u poslednjoj deceniji. Razlog za to je bila energetska kriza. O tome piše analitičar Bloomberga Sagarika Jaisinghani.
Prema podacima američke kompanije Citygroup Inc. investitori masovno odbijaju evropske akcije. Štaviše, takve razmere su poslednji put primećene tokom dužničke krize evrozone pre 10 godina.
Evropski akcijski fondovi imaju odliv kapitala osam uzastopnih meseci u ukupnom iznosu od 98 milijardi dolara ili 6% imovine pod upravljanjem.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Na osnovu ovoga, ukupne isplate akcija su sada gore nego tokom njihove prodaje u pandemiji 2020. Trenutna situacija je uporediva samo sa krizom evrozone 2011-12. Tada je odliv takođe dostigao 6%, ali je MSCI indeks (globalni indeks tržišta u razvoju) porastao za 16% tokom sledeće godine.
Sada se ovaj problem ponavlja, ali može biti mnogo ozbiljniji zbog nestašice ruskog gasa. Zemlje Evropske unije doživljavaju nestašicu energetskih resursa čije su cene sve veće. Ovo negativno utiče na berzu.
„Ovog puta, evropska ekonomija se ponovo nalazi na ivici recesije izazvane naglom inflacijom, ponašanjem centralne banke i teškom energetskom krizom. Osnovni Stoxx 600 je ponovo pao u petak nakon što je imao pad za više od 20% sa svog najvišeg nivoa u januaru. Ove nedelje, stratezi Goldman Sachs rekli su da očekuju pad regionalnog profita od 10% sledeće godine.
Depresivnu prognozu daju i analitičari britanske kompanije Barclays. Evropske akcije sada izgledaju „potcenjeno i veoma jeftino“, što znači da će verovatno ostvariti profit, rekla je Sagarika Jaisinghani. Međutim, ni to neće pomoći Evropi da se izbori sa ekonomskim šokom koji sada doživljava“.
Webtribune.rs