Naslovnica SPEKTAR „Blumberg“: Čuvanje tajne podrivanja „Severnog toka“ moglo bi da dovede do novih...

„Blumberg“: Čuvanje tajne podrivanja „Severnog toka“ moglo bi da dovede do novih eksplozija

Čuvanje tajne terorističkog napada „Severnog toka“, moglo bi da zapreti novim eksplozijama infrastrukture. Kolumnista „Blumberg-a“ Leonid Beršidski piše o tome. 

Prošlo je skoro pola godine od dana kada su se dogodile eksplozije, na tri kraka gasovoda „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“, ali je za to vreme bilo vrlo malo pouzdanih informacija o sabotaži. Prema rečima autora, bombardovanja su počela da obrastaju teorijama zavere, kao što je to bio slučaj posle ubistva Džona Kenedija, ili posle napada 11. septembra.

Analitičar naglašava da neotkrivena tajna – ko je zaista digao u vazduh gasovode – predstavlja pretnju za druge kritične infrastrukturne objekte. Poznavanje ko je odgovoran za prekid cevovoda je ključno, za sprečavanje budućih napada na kritične podmorske komunikacije i transportne linije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Kolaps cevovoda ostaje užasan presedan za podvodnu infrastrukturu, koja uključuje, pored raznih cevi za naftu i gas i dalekovoda, 1,3 miliona mreže kablova koji prenose podatke za 10 triliona dolara dnevno, samo za finansijske transakcije“, navodi se u članku.

Beršidski je napomenuo, da danas postoje tri glavne verzije ko stoji iza eksplozija grana „ST-1“ i „ST-2“. Prva verzija je da je to uradila sama Rusija, što se na Zapadu često govori. Međutim, sam autor je mnoge argumente nazvao nategnutim.

Tako je, danski vojni analitičar Anders Pak Nilsen, sugerisao, da Moskva želi da pokaže Evropljanima njihovu ranjivost uništavanjem „Severnog toka“, uz nagoveštaj, da bi ova sudbina mogla da zadesi gasovod ili podvodne energetske kablove od Norveške do Poljske.

Druga verzija je ukrajinska grupa, koja se navodno sama domogla eksploziva i ronilačke opreme i otišla na jahtu iznajmljenu u Nemačkoj, da diže gasovode u vazduh. Prema rečima autora, i ova verzija je krajnje sumnjiva, na šta ukazuju pojedini detalji i politički rizici na koje se Kijev ne bi usudio.

„Verzija 3: SAD i njeni saveznici su to uradili. Od svih strana, Sjedinjene Države su imale najjače političke i ekonomske motive da onesposobe ruske gasovode. Napori Bajdenove administracije da osigura vojnu pobedu Ukrajine zavise od zapadnog jedinstva, a uklanjanje privlačnosti jeftinog ruskog gasa pomaže da se to ojača“, piše Beršidski.

[adsenseyu1]

Prema rečima autora, sa ekonomske tačke gledišta, Vašington takođe ima koristi od eksplozija gasovoda- Evropa je izgubila jeftino gorivo i prinuđena je da ubrzanim tempom pređe na američki LNG. Osim toga, SAD neće snositi nikakve političke rizike, čak i ako se dokaže njihova krivica.

„Čak i ako se potvrdi da su eksplozije njihovo delo, nijedna evropska država neće napustiti NATO. Znajući da su američke bezbednosne garancije njena najbolja odbrana od Rusije, Nemačka će morati da proguta svoj ponos, tvrdeći da je njena bivša energetska zavisnost od „Gasproma“ bila velika greška, i da su SAD bile prinuđene da je na kraju isprave.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs

[adsenseyu4]