Koronavirus nije usporio neprekidno postavljanje 5G infrastrukture u Kini.
Sa desetinama hiljada baznih stanica 5G, koje se svake nedelje grade u zemlji, oživeće se domaći lanci snabdevanja, poboljšavajući položaj zemlje kada je reč o fabrikama, zaključeno je u Bloomberg-ovom članku.
[adsenseyu1]
U članku se ističe da će do kraja 2020. godine broj baznih stanica 5G u Kini premašiti 500.000, što je brzinski uspon sa oko 200.000 koji su već u upotrebi. A krajnji cilj je imati pet miliona.
Poređenja radi, Južna Koreja, koja trenutno ima najveću stopu penetracije za korišćenje 5G na globalnom nivou – 10 odsto, ima samo 115.000 takvih stanica u funkciji, od aprila.
Svaka stanica košta oko 500.000 juana (71.361 američkih dolara) i ima lanac dodatnih vrednosti koji uključuje električne komponente, polukonduktore, antene i ploče.
Sa tako velikom izgradnjom 5G mreže, ogroman broj kompanija koje je projekat pokrenuo doprinose kineskom napretku. Savladaće proizvodnju svih 5G delova i postaće njihovi dobavljači koji će većini zemalja uskoro trebati, navodi se u članku.
[adsenseyu4]
Takođe je primećeno da globalna zavisnost od Kine neće opasti, jer će se druge zemlje i telekom operateri, pogođeni COVID-19, boriti da dostignu kinesku potrošnju.
Kineski kapitalni izdatak za 5G ove godine mogao bi da dostigne najviše 30 milijardi američkih dolara, što je porast u odnosu na pet milijardi američkih dolara prošle godine. A potrošnja do 2025. godine dostići će 1,4 biliona američkih dolara.
5G predstavlja 5. generaciju tehnologije bežičnih mreža. To je važan deo kineske kampanje „Nova infrastruktura“, koja je imala za cilj unapređenje „duboke integracije Interneta stvari“ i stvarne ekonomije.
[adsenseyu1]
To će dovesti do automatizovanijeg industrijskog pejzaža, dajući Kini ponovnu prednost tamo gde već dominira: proizvodnja.
Za industrijski kompleks 5G će omogućiti veću povezanost između mašina i mnogo više prenosa i prikupljanja podataka, što će, kako se očekuje, imati veliki uticaj na sve efikasniju i automatizovaniju fabričku opremu, i praćenje kretanja zaliha i napretka proizvodnih linija i sredstava.
Napomena: 1 bilion dolara je hiljadu milijardi dolara
Webtribune.rs